Nie żyje Henryk Mąka
Pisarz marynista, związany przez wiele lat ze Szczecinem, Henryk Mąka zmarł 26 września br. w wieku 86 lat. Od 1975 roku należał do Sekcji M – Autorów Dzieł Publicystycznych naszego Stowarzyszenia.
Urodził się w Piotrkowie Trybunalskim, ale, jak sam wspominał, „już jako dziesięciolatek rozczytywał się w przedwojennych rocznikach «Morza»”. Działał aktywnie w lokalnej harcerskiej drużynie „wodniaków” i czynnej wówczas Lidze Morskiej (zlikwidowano ją w 1953 roku), równocześnie współpracował z młodzieżowymi czasopismami i, później, gazetami. Po liceum dostał się na studia dziennikarskie na UW, które ukończył w 1953 roku. Obowiązujący wtedy nakaz pracy sprawił, że trafił do Szczecina, do redakcji lokalnych gazet – najpierw do „Głosu Szczecińskiego”, potem do „Tygodnika Morskiego”, by objąć w końcu stanowisko redaktora naczelnego tygodnika „Jantar”, obejmującego swym zakresem całe Wybrzeże. W 1973 roku, po powrocie do Warszawy, został sekretarzem redakcji „Głosu Pracy”, największego dziennika związków zawodowych, by w 1982 roku przejść do redakcji marynistycznej swego najbardziej ulubionego czasopisma, „Morza”, z którym pozostał związany nawet po przejściu na emeryturę.
Sprawom morza, marynistyki, oddany był na różne sposoby. W Szczecinie współtworzył Klub Marynistów, Ogólnopolski Sejmik Twórców Morskich, Festiwal Krótkometrażowych Filmów Morskich. Należał do Stowarzyszenia Rozwoju Żeglarstwa, Stowarzyszenia Marynistów Polskich, był również honorowym członkiem Ligi Morskiej i Rzecznej. O morzu i ludziach morza pisał – do prasy codziennej, branżowej, publikował podręczniki i opracowania popularno-naukowe, monografie, albumy i reportaże. Liczne rejsy, w których brał udział na statkach polskiej marynarki handlowych pozwoliły mu zebrać nie tylko doświadczenia, ale także fakty, opowieści ludzi, dokumentację wydarzeń. Dzięki nim powstawały książki – jego dorobek liczy ponad 60 tytułów poświęconych tematyce morskiej, tłumaczonych na wiele języków. Saga rodów morskich, Nasi w tropikach, Nasi pod palmami, Bermudzki trójkąt śmierci, Piraci z Karaibów – to tylko kilka najbardziej znanych i popularnych wśród czytelników tytułów.
Jego wieloletnia praca na rzecz kształtowania świadomości morskiej i pogłębiania wiedzy o morzach i oceanach uhonorowana została w tym roku Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
« powrót do listy aktualności