- Zbiorowy zarząd prawami autorskimi
- Historia ZAiKS-u
- Działalność ZAiKS-u
- Biuro Stowarzyszenia
- Struktura organizacyjna
- Konkursy i nagrody ZAiKS-u
Władze Stowarzyszenia
Tu dowiesz się, kto zasiada we władzach ZAiKS-u:
Władze Stowarzyszenia
Zgodnie ze statutem kadencja władz Stowarzyszenia trwa cztery lata, przy czym mandaty ustępujących członków władz przysługują do chwili ukonstytuowania się nowych władz Stowarzyszenia.
Zebranie Delegatów jest najwyższą władzą Stowarzyszenia. Składa się z członków Zarządów Sekcji i delegatów wybranych na wyborczych Walnych Zebraniach Członków Sekcji. Jest ono zwoływane przez Zarząd Stowarzyszenia co najmniej raz w roku, nie później niż 6 miesięcy od dnia bilansowego.
Zebranie Delegatów działa na podstawie regulaminu zatwierdzonego przez Zebranie Delegatów.
Przedmiotem obrad Zebrania Delegatów jest w szczególności: rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania z działalności Stowarzyszenia za ubiegły rok obrotowy; udzielenie absolutorium Zarządowi Stowarzyszenia i Komisji Rewizyjnej z wykonania przez nich obowiązków; wybór biegłego rewidenta do badania sprawozdania finansowego Stowarzyszenia oraz danych finansowych, w zakresie wymaganym obowiązującymi przepisami.
Zebranie Delegatów co cztery lata dokonuje również wyboru członków Zarządu Stowarzyszenia, jego Przewodniczącego oraz członków Komisji Rewizyjnej.
Rada Stowarzyszenia składa się z członków – przedstawicieli wszystkich Sekcji Stowarzyszenia, wybranych z grona kandydatów zaproponowanych przez członków danej Sekcji. Wybiera ona z grona swoich członków Przewodniczącego oraz jego Zastępcę i Sekretarza. Rada Stowarzyszenia działa na podstawie uchwalonego przez siebie regulaminu.
Do kompetencji Rady Stowarzyszenia należy m.in. wnioskowanie do Zebrania Delegatów w sprawie wysokości składek członkowskich i innych świadczeń członkowskich; podejmowanie decyzji dotyczących wydatkowania środków finansowych przeznaczanych na prowadzenie działalności socjalnej, kulturalnej i edukacyjnej, zgodnie z zasadami ustalonymi przez Zebranie Delegatów i wytycznymi Zarządu Stowarzyszenia; przyznawanie nagród Stowarzyszenia; wydawanie wymaganych Statutem opinii.
Rada Stowarzyszenia:
Ilona Łepkowska – Wiceprzewodnicząca
Krzysztof Dzikowski – Sekretarz;
Członkowie Rady Stowarzyszenia:
Krzysztof Choiński
Grażyna Dyksińska-Rogalska
Marek Gaszyński
Robert Gliński
Andrzej J. Jaroszewicz
Jan Kidawa-Błoński
Krzysztof Knittel
Henryk Kuźniak
Franciszek Maśluszczak
Krzysztof Sadowski
Józef Tejchma
Ewa Wycichowska
Janina Zając-Trońska
W skład Zarządu Stowarzyszenia wchodzą wybrani przez Zebranie Delegatów: Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia i jego członkowie. Zarząd Stowarzyszenia wybiera ze swego grona dwóch Zastępców Przewodniczącego, Skarbnika oraz Sekretarza.
Do zadań i kompetencji Zarządu Stowarzyszenia należy m.in. podejmowanie wszelkich działań zmierzających do realizacji celów Stowarzyszenia i wykonywanie uchwał Zebrania Delegatów oraz zarządzanie funduszami i majątkiem ZAiKS-u. W zakres działania wchodzi także współdziałanie z organami państwowymi, organami administracji rządowej i samorządowej w zakresie objętym celami Stowarzyszenia; współpraca z krajowymi i zagranicznymi organizacjami, w tym w zakresie ochrony praw autorskich i praw pokrewnych, w szczególności zawieranie porozumień i umów o wzajemnej reprezentacji oraz wykonywanie czynności z zakresu zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. Zarząd Stowarzyszenia działa na podstawie regulaminu uchwalonego przez Zarząd Stowarzyszenia.
Składanie i przyjmowanie oświadczeń woli przez Stowarzyszenie następuje przez działających łącznie Przewodniczącego Zarządu Stowarzyszenia i jego Zastępcę lub Przewodniczącego Zarządu Stowarzyszenia albo jego Zastępcę, działających łącznie ze Skarbnikiem lub Sekretarzem.
ZARZĄD STOWARZYSZENIA:
Janusz Fogler – Przewodniczący
Michał Komar – Wiceprzewodniczący
Miłosz Bembinow – Wiceprzewodniczący
Marcin Błażewicz – Skarbnik
Olga Krysiak – Sekretarz
Rafał Bryndal - Zastępca Skarbnika
Tomasz Lipiński - Zastępca Sekretarza
Członkowie Zarządu:
Jacek Bukowski
Jacek Cygan
Danuta Danek
Wojciech Druszcz
Andrzej Dudziński
Elżbieta Frątczak-Nowotny
Mieczysław Gliszczyński
Mieczysław Jurecki
Witold Krassowski
Bogdan Olewicz
Barbara Seidler-Hollender
Małgorzata Semil-Jakubowicz
Emil Wesołowski
Andrzej Zaniewski
Komisja Rewizyjna składa się z siedmiu członków, wybranych na Zebraniu Delegatów. Członkowie Komisji Rewizyjnej wybierają spośród siebie Przewodniczącego i jego Zastępcę oraz Sekretarza i jego Zastępcę. Organ ten wykonuje swoje obowiązki kolegialnie, może jednak delegować swoich członków do wykonywania określonych czynności. Komisja Rewizyjna działa na podstawie regulaminu zatwierdzonego przez Zebranie Delegatów.
Do kompetencji Komisji Rewizyjnej należy sprawowanie stałego nadzoru nad działalnością Stowarzyszenia.
Komisja Rewizyjna:
Katarzyna Wojsz – Przewodnicząca
Filip Siejka – Wiceprzewodniczący
Marcin Nowakowski – Sekretarz
Krzysztof Barcik - Zastępca Sekretarza
Członkowie Komisji Rewizyjnej:
Jacek Frankowski
Marek Majewski
Ignacy Zalewski
Sąd Koleżeński składa się z członków – przedstawicieli wszystkich Sekcji Stowarzyszenia, wybranych na Walnych Zebraniach Członków Sekcji na czteroletnią kadencję z grona kandydatów zaproponowanych przez członków danej Sekcji. Wybiera on z grona swoich członków Przewodniczącego oraz jego Zastępcę i Sekretarza. Sąd Koleżeński działa na podstawie regulaminu zatwierdzonego przez Radę Stowarzyszenia.
Do kompetencji Sądu Koleżeńskiego należy rozpoznawanie spraw wniesionych przez Rzecznika Dyscyplinarnego przeciwko członkowi Stowarzyszenia oraz skarg członków Stowarzyszenia, których prawa osobiste lub majątkowe zostały naruszone, dotyczących nieprzestrzegania norm etyki zawodowej lub zasad współżycia koleżeńskiego.
Sąd Koleżeński:
Zygmunt Kukla – Przewodniczący
Maria Wojciechowska – Wiceprzewodnicząca
Członkowie Sądu Koleżeńskiego:
Andrzej Bilik
Piotr Dumin
Józef Gębski
Krzysztof Wojciech Kępczyński
Justyna Konowalska-Kuźniar
Fearid Lakhdar
Ewa Małcużyńska-Wojna