Janusz Rewiński

5.06.2024

„Buenas noches, Señor Siarra!” – tak pożegnał swego ojca Jonasz Rewiński, informując o jego śmierci w mediach społecznościowych. Przypomniał tym samym najbardziej chyba znaną i lubianą rolę tego charakterystycznego aktora, który zmarł po długiej chorobie w wieku 74 lat.

Janusz Rewiński na scenie pojawił się podczas studiów aktorskich w krakowskiej PWST za sprawą Wiesława Dymnego – prowadzącego lubiane Spotkania z balladą. Występował również Piwnicy pod Baranami, potem trafił do Poznania, gdzie po udanych rolach w Teatrze Polskim związał się z kabaretem Tey Zenona Laskowika. Charakterystyczna uroda i ogromna vis comica predestynowały go do ról gburowatych, przekonanych o własnej racji dyrektorów i prezesów – jak Misiek z Kabaretu Olgi Lipińskiej, Nowak z Tygrysów Europy, wiceminister z Uprowadzenia Agaty czy niezrównany Siara, bohater dwóch części Kilera. „Gęba nowej Polski”, napisał o nim dziennikarz „Polityki”. Przez wiele lat związany z TVP, dzięki programowi Skauci piwni trafił do polityki. Polska Partia Przyjaciół Piwa, którą założył w 1990 roku, dała mu mandat poselski do Sejmu I kadencji. Nie wspominał tego doświadczenia najlepiej, ale – choć przepadł w reelekcji – nie odpuścił polityce, biorąc udział w spotach wyborczych i w komitetach poparcia kandydatów na urząd prezydenta, jak również wykpiwając polityczne (i nie tylko) wydarzenia w rozrywkowych programach (Ale plama, Szkoda gadać), jakie prowadził przed kamerami z Krzysztofem Piaseckim.

Członek sekcji D Stowarzyszenia Autorów ZAiKS od 1975 roku. Dwukrotnie uhonorowany Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

#pożegnania