Chris Niedenthal w Filharmonii w Szczecinie

19.01.2023 - 26.03.2023, Szczecin, wystawa
.
.

Wystawa zdjęć Chrisa Niedenthala „PRL – RP” zagości w Filharmonii w Szczecinie w Galerii Poziom 4. 19 stycznia o godzinie 19.00 odbędzie się wernisaż z udziałem artysty. Bezpłatne zaproszenia (w limitowanej liczbie) będą dostępne w kasie biletowej od 13 stycznia.

Chris Niedenthal pracował zawsze jako „wolny strzelec”. Na początku lat 80. współpracował z amerykańskim tygodnikiem „NEWSWEEK” a od 1985 roku jako fotograf kontraktowy, z „TIME Magazine”. Dla tego czasopisma robił reportaże we wschodniej i centralnej Europie, Związku Radzieckim i na Bałkanach. Przez kilka lat współpracował również z niemieckim tygodnikiem „DER SPIEGEL”.

„Fotografuję Polskę i polską historię współczesną już od 50 lat. Jestem Polakiem urodzonym w Anglii i obserwowałem Polskę właściwie okiem młodego Anglika. Moje dwa kraje różniły się we wszystkim – i stąd to moje zainteresowanie” – mówi o swojej pracy Chris Niedenthal. „Przez te 50 lat Polska zmieniła się w imponujący sposób, a ja z czasem stałem się nieco starszym, polskim już Polakiem. Na wystawie tej znajdą się moje fotografie i z życia codziennego, i politycznego. Nigdy jeszcze nie odłożyłem aparatu” – dodaje.

Chris Niedenthal był świadkiem powstania wolnego związku zawodowego „Solidarność” podczas strajku w stoczni im. Lenina w Gdańsku w 1980 roku, jak również wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w grudniu 1981. Do historii przeszła jego fotografia „Czas Apokalipsy", wykonana 13 grudnia 1981 roku pod kinem Moskwa w Warszawie.

Za portret sekretarza generalnego węgierskiego KC Jánosa Kádára, który trafił na okładkę tygodnika „TIME”, fotograf otrzymał w 1986 roku nagrodę World Press Photo.

Wystawa, której partnerem jest ZAiKS, potrwa do 26 marca 2023 (w dniach otwarcia Galerii Poziom 4).

Więcej na: https://filharmonia.szczecin.pl/wydarzenia/1964-Chris_Niedenthal_PRL_-_RP_-_wernisaz

 

#Sprzyjamy wyobraźni
#ZAiKS dla kultury
#Chris Niedenthal
#fotografia
#Filharmonia w Szczecinie