Wojciech Korda

21.10.2023
fot. archiwum ZAiKS-u (1)
fot. archiwum ZAiKS-u (1)

Charyzmatyczny wykonawca, utalentowany kompozytor i muzyk, jeden z pionierów polskiego bigbitu, zmarł w wieku 79 lat. W 1973 roku przyjęty został do sekcji B ZAiKS-u.

Muzyczną karierę zaczął w Chórze Chłopięcym Stefana Stuligrosza w Poznaniu, był solistą w zespole dixielandowym Zygmunta Wicharego, od stycznia 1964 występował w zespole Niebiesko-Czarni, po jego rozwiązaniu śpiewał z żoną Adą Rusowicz w duecie Ada-Korda, któremu towarzyszyła grupa Horda. Kilka lat spędził występując w klubach polonijnych w krajach skandynawskich, USA i Kanadzie. Wziął udział w serii koncertów „Dinozaury mocnego uderzenia” w Polsce; w trzecim z nich zagrali reaktywowani Niebiesko-Czarni.

Był współautorem muzyki i jednym z wykonawców pierwszej polskiej rock-opery Naga, nagranej przez Niebiesko-Czarnych w 1971 roku. Wystąpił w kilku produkcjach filmowych i telewizyjnych (Przekładaniec, Kulig, Mocne uderzenie). Wśród najbardziej znanych jego kompozycji są Andrea Doria, Licz do stu, Naga, Przyszedł do mnie blues, To będzie syn. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Ostatnie lata życia naznaczyła ciężka, postępująca choroba, której uległ.

#Pożegnanie