Emalie Grzegorza Siembidy

11.03.2022 - 25.03.2022, Kraków, wystawa
Materiały prasowe
Materiały prasowe

11 marca o 18.00 zapraszamy na wernisaż wystawy Grzegorza Siembidy „Po godzinach”, która odbędzie się w Galerii Podbrzezie Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Ekspozycja to zwieńczenie kilkuletniej pracy nad projektem doktoranckim, którego głównymi bohaterkami są anonimowe malarki fabryki Emalii w Olkuszu.

Inspiracją było ekspresyjne malarstwo na przedmiotach użytkowych: dzieła pracownic fabryki Emalii Olkusz z 60., 70. i 80. ubiegłego wieku. Emaliowane wazony i talerze przypominają z jednej strony słynne w Polsce „pikasiaki”, z drugiej zaś powojenne malarstwo spod znaku ekspresjonizmu abstrakcyjnego i taszyzmu.

Naczynia produkowane w Olkuszu wykonywane były techniką własną i dekorowane przez zatrudnione w fabryce kobiety, po godzinach, w ramach ich dodatkowej działalności zarobkowej. Stąd też znacznie większa swoboda wyrazu – jeśli porównać je z wyrobami zdobionymi według odgórnie zatwierdzonych projektów. Dziś wspomniane artefakty obecne są tylko na rynku wtórnym. Niestety, nie osiągnęły one statusu porównywalnego z ceramiką artystyczną z Ćmielowa czy Łysej Góry. Dzieje się tak zapewne dlatego, że ich autorki pozostają anonimowymi twórczyniami, lekceważąco traktowanymi przez kolekcjonerów i historyków dizajnu.

Wystawa jest wizualną opowieścią o twórczości fantomowej postaci Emalierki – Heleny Frank N. Furter: superbohaterki, artystki-amatorki malującej po godzinach.

ZAiKS jest partnerem wystawy, która potrwa do 25 marca.

#Sprzyjamy wyobraźni
#Zaiks dla kultury