22. odsłona „Ogrodów Muzycznych”

1.07.2022 - 31.07.2022, Warszawa, Festiwal
Ogrody Muzyczne 2022
Ogrody Muzyczne 2022

Festiwal Ogrody Muzyczne jest realizowany w Warszawie od 2001 roku. Jego organizatorem jest Fundacja „Ogrody Muzyczne”, którą w 2002 roku założyli Ryszard Kubiak – menedżer kultury, reżyser, pomysłodawca imprezy i Zygmunt Krauze – kompozytor i pianista.

Festiwal zazwyczaj trwa przez cały lipiec. Program wypełniają koncerty live oraz retransmisje oper i baletów z renomowanych teatrów i festiwali muzycznych: z The Metropolitan Opera, Teatru Bolszoj i Festiwalu w Salzburgu na czele; a także filmy muzyczne i sfilmowane koncerty. Projekcje poprzedzają rozmowy z gośćmi wieczoru, którymi są osobistości ze świata kultury i życia społecznego. Osobnym nurtem festiwalu są koncerty live muzyki XX i XXI wieku.

Od początku wszystkie wydarzenia odbywają się na Dziedzińcu Wielkim Zamku Królewskiego w Warszawie, pod klimatyzowanym namiotem mogącym pomieścić 1000-osobową publiczność. Co roku widownia wszystkich wydarzeń łącznie zbliża się do 30 tys. widzów. W większości wiernych, towarzyszących „Ogrodom Muzycznym” od pierwszego festiwalu. Media obwołały go „Warszawskim Letnim Salonem Muzycznym”.

W ramach festiwalu realizowany jest także specjalny program edukacyjno-artystyczny dla dzieci „Dziecięce Ogrody Muzyczne”.

Od kilku lat Fundacja jest inicjatorem i uczestniczy w realizacji innych ważnych wydarzeń muzycznych w Polsce i na świecie, takich jak Festiwal La Folle Journée/Szalone Dni Muzyki (od 2010 roku), Festiwal Strefa Ciszy w Łazienkach Królewskich oraz Kursy Kompozytorskie SYNTHETIS w Radziejowicach (obie imprezy od 2013 roku).

Fundacja współpracuje z najważniejszymi polskimi instytucjami kultury oraz organizacjami tego rodzaju na całym świecie, m.in. dystrybutorami programów muzycznych, należy również do IMZ International Music + Media Centre – światowej organizacji skupiającej producentów i dystrybutorów programów muzycznych, baletowych i teatralnych.

Tegoroczną edycję zainaugurował koncert symfoniczny „Śpiewaj ogrody”, pełen arii ze znanych oper. Bogaty program przedstawiony widzom i słuchaczom obejmuje występy na żywo (m.in. Adama Struga, Chiary i Fiony Alaimo, Adama Bałdycha, Sinfonii Varsovia Brass) i projekcje pozwalające na zapoznanie się z gwiazdami scen operowych i filharmonicznych – jest wśród nich Anne-Sophie Mutter, Astor Piazzola, trzej słynni tenorzy, „zderzenie” Renaty Tebaldi z Marią Callas, występ bandu Curtisa Stigersa, seria oper i operetek. Wielkim finałem ma być transmisja koncertu „Facce d’amore” z Théâtre du Capitole w Tuluzie, którego wykonawcą jest światowej sławy kontratenor Jakub Józef Orliński.

ZAiKS jest partnerem Festiwalu Ogrody Muzyczne.

#Festiwal Ogrody Muzyczne