Już jutro 58. Festiwal w Opolu

3.09.2021 - 6.09.2021, Opole, festiwal
Opole 2021
Opole 2021

Pierwszy koncert tegorocznego festiwalu „Od Opola do Opola: Największe Gwiazdy! Legendarne Przeboje!” rozpocznie się w 3 września o 20:15. Koncert poprowadzą Małgorzata Tomaszewska, Aleksander Sikora oraz Marek Sierocki. Na scenie wystąpią m.in.: Maryla Rodowicz, Natalia Kukulska, Sylwia Grzeszczak, Cleo, Anna Dereszowska, Justyna Steczkowska, Izabela Trojanowska, Kasia Moś, Kamil Bednarek, Enej, Ira, Shakin’ Dudi, Karolina Stanisławczyk, Piotr Cugowski, Lombard, Kombi, Jerzy Grunwald, Zespół Śląsk, Blue Cafe oraz Gromee.

Tuż po zakończeniu inauguracyjnego koncertu, o godz. 22:40, rozpoczną się „Debiuty”, które od lat są wpisane w program festiwalu w Opolu. Gromadzą one na scenie opolskiego amfiteatru młodych artystów, którzy być może w niedalekiej przyszłości będą tworzyć polską muzykę i staną się popularnymi wykonawcami. W tym roku w koncercie weźmie udział dziesięcioro debiutantów:

Łukasz Brodowski (laureat programu „Szansa na sukces”)
Tomasz Bulzak (laureat programu „Szansa na sukces”)
KasjaN
Janek Traczyk
Ania Byrcyn
Bartek Deryło
Amelia Andryszczyk
Tadeusz Seibert
Daria Barszczyk (laureatka „Festiwalu Zaczarowanej Piosenki”)
Sabina Szewczyk (laureatka Narodowego Centrum Polskiej Piosenki)

Debiutanci będą walczyć o nagrody wykonując autorskie piosenki. Zwycięzcę nagrody głównej im. Anny Jantar wyłoni profesjonalne jury, w którego skład wchodzi reprezentująca ZAiKS Wanda Kwietniewska, liderka zespołu Wanda i Banda, Członkini Zarządu Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Drugi ze zwycięzców zostanie wyłoniony w głosowaniu SMS przez publiczność. W koncercie, który poprowadzą Ida Nowakowska-Herndon i Tomasz Wolny wystąpią także zaproszeni goście: Marta Gałuszewska, Alicja Szemplińska, Krystian Ochman, Filip Lato, Gromee i zespół Ogień.Ustawieni

Drugi dzień festiwalu (4 września) rozpocznie o 20:15 koncert „Wielkie Przeboje Małego Ekranu” przypominający największe hity Telewizji Polskiej w kontekście muzycznym. W Opolu wybrzmią takie przeboje jak: „Przed nocą i mgłą”, „Czterdziestolatek”, „M jak miłość”, „Uciekaj moje serce”, „Matki, żony i kochanki”, „Na dobre i na złe”, „Wojna domowa”, „Życie jest nowelą” czy „Magiczne słowa”.

W koncercie wezmą udział: Maryla Rodowicz, Sara Egwu James, Rafał Brzozowski, Viki Gabor, Roksana Węgiel, Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz, Anna Jurksztowicz, Halina Mlynkova, VOX, Andrzej Rosiewicz, Janusz Radek, Andrzej Młynarczyk, Tadeusz Chudecki, Ira, Varius Manx & Kasia Stankiewicz, Sound’n’Grace, Ania Dąbrowska, Pączki w tłuszczu, Tomasz Stockinger, Pectus, Marek Molak, Sonia Maselik, Grzegorz Skawiński z zespołu Kombii, Sławek Uniatowski, Edward Hulewicz, Marta Gałuszewska, Siostry Szydłowskie (Elżbieta Szymańska, Jolanta Szydłowska-Cichoń, Krystyna Szydłowska) i Barbara Parzeczewska.

O 22:40 rozpocznie się prowadzony przez Tomasza Kammela koncert „Premier”, który zapoczątkuje występ ubiegłorocznych zwycięzców konkursu: Lanberry z piosenką „Plan awaryjny” i Stanisławy Celińskiej z piosenką „Niech minie złość”.

W części konkursowej koncertu w opolskim amfiteatrze zaprezentuje się dziesięciu polskich wykonawców, których premierowe piosenki zostały zakwalifikowane przez Radę Artystyczną 58. KFPP. W „Premierach” wystąpią:


Paulla – „Ostatnia noc”
PUTONROCK – „Mamy lato”
Three Of Us – „Szklany sufit”
A.S.A. Anna Sokołowska Alabrudzińska – „Lubię…”
Kasia Moś ft. Jarecki – „Dobre moce”
Bartek Królik – „Zakochana”
Roksana Węgiel – „Korona”
Krystian Ochman – „Prometeusz”
Martin Lange – „Kłamiesz”
Natalia Zastępa – „Wiesz jak jest”

Uczestnicy „Premier” będą rywalizować: o nagrodę im. Karola Musioła przyznawaną przez publiczność w głosowaniu SMS-owym oraz o nagrodę jury, w którego skład wejdą artyści, dziennikarze i krytycy z branży muzycznej, w tym Mietek Jurecki – muzyk, multiinstrumentalista, kompozytor, Członek Zarządu Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Natomiast Wanda Kwietniewska wręczy tegorocznym laureatom Nagrody ZAiKS-u za tekst i muzykę. O ich przyznaniu zdecydowało jury w składzie: Mieczysław Jurecki, Wanda Kwietniewska, Sławomir Wierzcholski, Dominika Barabas, Marek Kościkiewicz, Jacek Cygan, Ryszard Kunce, Dorota Stalińska, Jakub Sienkiewicz oraz Jakub Galiński i Zuzanna Jurczak, czyli ubiegłoroczni laureaci tych wyróżnień za tekst i muzykę wykonywaną przez Sanah.

Jury zapoznało się z dziesiątką utworów słowno-muzycznych uczestniczących w konkursie Premier 58. KFPP w Opolu i dokonało oceny na podstawie nagrań, udostępnionych z podaniem tytułu i wykonawcy poszczególnych piosenek, jednakże bez jakiejkolwiek informacji o autorach tekstu i muzyki.

W oczekiwaniu na wyniki głosowania na opolskiej scenie zobaczymy wspaniałych wokalistów w repertuarze Marka Grechuty z okazji 50. rocznicy wydania płyty „Marek Grechuta i Anawa”: Alicję Szemplińską, Marcina Sójkę i Sławka Uniatowskiego.

Niedzielny wieczór (od 20:15) upłynie w rytmach legendy polskiej muzyki. Podczas koncertu „Krzysztof Krawczyk. Ostatni raz zatańczysz ze mną” widzowie usłyszą największe przeboje Krzysztofa Krawczyka, które wykonają: Kuba Badach, Andrzej Lampert, Sebastian Riedel, Kamil Bednarek, Grzegorz Hyży, Maciej Balcar, Grzegorz Skawiński z zespołu Kombii, Enej, Ania Dąbrowska, Katarzyna Cerekwicka, Anna Karwan, Olga Szomańska, Marcin Sójka, Grzegorz Markocki, Trubadurzy i Gospel Rain.

W koncercie prowadzonym przez Agatę Konarską i Pawła Sztompke wykorzystane zostaną materiały archiwalne, które połączone z występami solistów na scenie sprawiać będą wrażenie „wspólnych wykonań”. Nie zabraknie niepublikowanych dotąd fragmentów filmowych i dokumentalnych z Krzysztofem Krawczykiem w roli głównej.

Również w niedzielę odbędzie się „Koncert piosenki literackiej”. Od 22:05 widzowie oraz prowadzący Jolanta Fraszyńska i Marek Bukowski uczestniczyć będą w opisanej w piosenkach, baśniowej rzeczywistości, poznają zaczarowany świat poetów. Znane piosenki, znanych autorów wykonają: Magdalena Smalara, Elżbieta Romanowska, Anna Dereszowska, Katarzyna Dąbrowska, Olga Bończyk, Jolanta Fraszyńska, Magda Kumorek, Aleksandra Nieśpielak, Dagmara Bryzek, Jacek Lenartowicz, Janusz Radek, Filip Gurłacz, Krzysztof Szczepaniak, Piotr Gawron-Jedlikowski, Jan Traczyk, Maciej Miecznikowski, Łukasz Zagrobelny, Jerzy Grzechnik, Gospel Rain.

Wykonawcom od piątku do niedzieli towarzyszyć będzie orkiestra pod dyrekcją Grzegorza Urbana.

W ostatni dzień festiwalu Katarzyna „Novika” Nowicka i Marek Horodniczy zaproszą widzów na koncert „Scena Alternatywna TVP Kultura”, który będzie przeglądem profesjonalnych i uznanych artystów muzyki alternatywnej. Występy będzie można śledzić na antenie TVP Kultura od 20:00 oraz na TVP1 od 21:00. Pierwsza część koncertu to „Scena Alternatywna TVP Kultura — Alternatywny Rock”, druga „Scena Alternatywna TVP Kultura — Muzyka z Innej Planety”.

W pierwszej części koncertu wystąpi Luxtorpeda, jeden z najważniejszych zespołów rockowych polskiej sceny alternatywnej. Założony z inicjatywy gitarzysty i wokalisty Roberta Friedricha. Kolejnym wykonawcą będzie Grzech, muzyk, kompozytor i multiinstrumentalista. Artysta nie tylko nagrywa i produkuje płyty z muzyką i tekstami swojego autorstwa, ale też z komponuje muzykę do filmów i produkcji telewizyjnych. Ze swoim zespołem występuje niezwykle rzadko, ale dla nas zrobił wyjątek.
W drugiej części koncertu prowadzący przeprowadzą rozmowy z artystami, których punktem wyjścia będzie nawiązanie twórczości Stanisława Lema, w związku ze stuleciem jego urodzin przypadających 12 września.

 

#Zaiks dla kultury
#Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu