Dulscy w Radiu dla Ciebie

4.09.2021 - 4.09.2021, Warszawa, RDC, premiera słuchowiska
Materiały prasowe
Materiały prasowe

Tegoroczną lekturą dziesiątej już edycji organizowanej przez Prezydenta RP akcji Narodowego Czytania jest Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. 4 września w Ogrodzie Saskim w Warszawie, ale też w całej Polsce i wielu miejscach na świecie odbędzie się wspólne czytanie dramatu, a o godzinie 20.00 na falach Radia dla Ciebie odbędzie się premiera słuchowiska na jego podstawie. ZAiKS jest partnerem tej wyjątkowej realizacji.

Radiową adaptację sztuki Zapolskiej wyreżyserowała Dyrektor Literacka RDC Aleksandra Głogowska, a w rolach głównych wystąpili wybitni aktorzy – Barbara Krafftówna jako Aniela Dulska oraz Franciszek Pieczka jako Felicjan Dulski. Usłyszymy również Rafała Zawieruchę, Zuzannę Saporznikow, Elżbietę Nagel, Sławomirę Łozińską, Ewę Kanię, Annę Cieślak i Paulinę Holtz.

Muzykę do słuchowiska skomponowała Zuzanna Całka – pianistka, kompozytorka, autorka audycji „Dźwięki muzyki” w RDC. Oprawą dźwiękową zajął się Andrzej Brzoska. Słuchowisko ukaże się również na płycie CD, której okładkę zaprojektował jeden z najwybitniejszych artystów młodego pokolenia Tytus Brzozowski.

Barbara Krafftówna. Fot. RDC
Barbara Krafftówna. Fot. RDC
Franciszek Pieczka. Fot. RDC
Franciszek Pieczka. Fot. RDC

Gabriela Zapolska napisała „Moralność pani Dulskiej” w 1906 roku. Dramat ten jest uważany za jedno z najważniejszych dzieł pisarki. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie. 

Radia dla Ciebie można słuchać w Warszawie na 101 FM, w pasmach lokalnych oraz online na www.rdc.pl/rdcplayer.

Więcej o słuchowisku na rdc.pl.

Materiały prasowe
Materiały prasowe

Natomiast w „Kordegardzie. Galerii Narodowego Centrum Kultury” można oglądać już wystawę „Dulska na scenie”, będącą efektem współpracy Narodowego Centrum Kultury oraz Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.

#Gabriela Zapolska
#ZAiKS dla kultury
#Narodowe Czytanie
#Moralność Pani Dulskiej