Cała jaskrawość Edwarda Stachury

15.09.2021, Warszawa, spotkanie
Materiały prasowe
Materiały prasowe

15 września o godzinie 18.00 warszawski Klub Księgarza, którego działalności partneruje ZAiKS, zaprasza na wieczór poświęcony życiu i twórczości Edwarda Stachury z okazji wydania antologii Cała jaskrawość i inne utwory (Wydawnictwo Iskry).

Edward Stachura był autorem powieści, wierszy, poematów, opowiadań. Urodził się w rodzinie polskich emigrantów we Francji. W 1948 roku wrócił do Polski. Debiutował w 1956 roku w dwutygodniku „Helikon”. Studiował romanistykę – najpierw na KUL-u, potem na Uniwersytecie Warszawskim. W czasie podróży stypendialnej (1969–1970) do Meksyku studiował literaturę na tamtejszym UNAM. Stał się kultowym pisarzem młodego pokolenia lat siedemdziesiątych. Skrupulatnie zacierał w swych utworach granicę pomiędzy życiem a literaturą. W rzeczywistości opisywał wciąż jedną postać, która ewoluowała tak jak on. Działalność artystyczna była dla niego formą autoanalizy. Jego twórczość szczegółowo ilustruje więc drogę, którą uparcie szedł, by zgłębić tajemnicę życia i śmierci. Wędrówka ta doprowadziła go do samobójstwa, zaś jego książki okazały się literackim dokumentem samozagłady. W pamięci czytelników zapisał się jako outsider z gitarą, włóczęga, obserwator świata, a dla niektórych – prorok, który dotarł do istoty rzeczy.

Cała jaskrawość i inne utwory to pierwszy w XXI wieku zebrany w jednym tomie obszerny wybór poezji i prozy Edwarda Stachury, przygotowany przez Monikę Stachurę (bratanicę pisarza) oraz Jakuba Beczka (literaturoznawcę, autora książki Teraz oto jestem. Edward Stachura we wspomnieniach oraz licznych artykułów dotyczących pisarza).

W niniejszym wydaniu uwzględniono odautorskie poprawki do tekstu Wszystko jest poezja, a także zaproponowano dokładniejsze odczytanie rękopisu Listu do Pozostałych.

W Klubie Księgarza o poecie porozmawiają Monika Stachura i Jakub Beczek, a wybrane teksty przeczyta Maciej Kowalewski.

 

#ZAiKS dla kultury
#sprzyjamywyobraźni
#ISKRY
#Edward Stachura