7. Festiwal im. Zygmunta Haupta

22.09.2021 - 26.09.2021, Gorlice, festiwal
Materiały prasowe
Materiały prasowe

Dziś w Gorlicach rozpoczął się 7. edycja Festiwalu im. Zygmunta Haupta, czyli pięć dni (od 22 do 26 września) spotkań prowadzonych w Gorlickim Domu Kultury i transmitowanych na festiwalowych kanałach – stronie internetowej imprezy oraz profilach na Facebooku, Instagramie i YouTubie.

W 23 zaplanowanych przez organizatorów wydarzeniach weźmie udział 35 gości. Są wśród nich autorki i autorzy, m.in. Justyna Bargielska, Izolda Kiec, Marta Podgórnik, Julia Szychowiak, Mikołaj Grynberg, Andrzej Stasiuk, Maciej Płaza, Martin M. Šimečka, dyskutujący zagadnienia prozy, poezji, eseistyki i reportażu, którymi się zajmują. W spotkaniach tematycznych o uwagę słuchaczy starać się będą Piotr Paziński omawiający postać Josepha Rotha, Andrzej S. Jagodziński, którego bohaterem jest Josef Škvorecký, Wojciech Bonowicz i Paweł Próchniak (W.G. Sebald), Marek Wilczyński (patron festiwalu Zygmunt Haupt) oraz Ziemowit Szczerek, Paweł Smoleński, Iwona Boruszkowka i Katarzyna Kotyńska mówiący o dzisiejszej Ukrainie. Wśród moderatorów spotkań – Darek Foks, Justyna Sobolewska, Paweł Panas, Paulina Małochleb, Andrzej Niewiadomski.

Tradycyjne odczytania opowiadań Zygmunta Haupta wykona Marek Kondrat, jeden z najpopularniejszych aktorów polskiego kina, w ostatnich latach nader rzadko pokazujący się publiczności. Gościem specjalnym festiwalu jest Kamil Targosz, grafik, malarz i rysownik, twórca odpowiedzialny za wizualną stronę – i jej rozpoznawalność – Wydawnictwa Czarne. Rozmowę z nim przeprowadzi w piątek 24 września Andrzej Stasiuk, pisarz, którego współpraca z artystą przekracza już ćwierćwiecze. Twórczości Targosza jest również poświęcona wystawa „Opowieści zilustrowane”.

Festiwal, któremu wsparcia nie udzieliło MKDNiS, zorganizowany jest dzięki pomocy wielu instytucji – w tym Stowarzyszenia Autorów ZAiKS – oraz kampanii crowdfundingowej prowadzonej w sieci.

Więcej informacji na stronie Festiwalu www.festiwalhaupta.pl

 

 

#Zaiks dla kultury
#festiwal
#Zygmunt Haupt