Carpathia Festival 2021

18.08.2021
Materiały prasowe
Materiały prasowe

21 i 22 sierpnia w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie odbędzie się XVII edycja „Rzeszów Carpathia Festival”. Celem imprezy jest promocja uzdolnionych młodych artystów oraz prezentacja kultury muzycznej Europy i świata. Pomysłodawczynią Festiwalu jest dr Anna Czenczek – Dyrektor ,,Carpathia Festival” oraz Dyrektor Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie. Po raz pierwszy, jako I Ogólnopolski Festiwal Piosenki Polskiej Rzeszów 2005, impreza odbyła się w maju 2005 roku, a uczestnicy mogli startować w trzech kategoriach: piosenka legionowa, piosenka popularna i piosenka autorska. Od swej II edycji festiwal zyskał międzynarodowy status i gościł artystów z Norwegii, Łotwy, Litwy, Białorusi, Ukrainy, Rosji, Kazachstanu, Azerbejdżanu, Izraela, Mołdawii, Rumunii, Bułgarii, Serbii, Węgier, Słowacji, Czech, Niemiec, Francji i Włoch. Od IV edycji wymogiem wzięcia udziału w eliminacjach jest zaprezentowanie piosenki autorskiej.

W tym roku napłynęła rekordowa ilość zgłoszeń. Finaliści powalczą o nagrodę Grand Prix w wysokości 15 tysięcy złotych, pamiątkową statuetkę i zaproszenie do udziału w przyszłorocznej edycji Festiwalu.

W jury zasiadają: prof. Anna Janosz (przewodnicząca), Tomasz Filipczak (przewodniczący jury kwalifikacyjnego), Marzena Bereściuk, Maciej Błażewicz, Jacek Chrobak, Jacek Cygan, Marek Kościkiewicz, prof. Elżbieta Krzemińska, Kasia Moś, Wojciech Wójcicki i Onutė Žukienė.

Program

W sobotę 21 sierpnia o 19.30 uroczyste otwarcie ,,Rzeszów Carpathia Festival”, czyli XVII Międzynarodowego Festiwalu Piosenki 2021. Festiwal zainauguruje krótki koncert w wykonaniu Artystów Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie pod kierunkiem dr Anny Czenczek, pomysłodawczyni i dyrektora festiwalu. Następnie odbędą się przesłuchania konkursowe zakwalifikowanych uczestników z towarzyszeniem Orkiestry Festiwalowej oraz obrady jury.

W niedzielę 22 sierpnia o 18.00 przewidziano Koncert Laureatów XVII Międzynarodowego Festiwalu Piosenki ,,Carpathia Festival”  – Rzeszów 2021. Następnie odbędzie się Koncert Laureata GRAND PRIX edycji ubiegłorocznej.

Po uroczystym wręczeniu nagród odbędzie się wyjątkowy koncert „Czas nas uczy pogody”, poświęcony twórczości Jacka Cygana, gościa honorowego tegorocznej imprezy. Obok Jacka Cygana na scenie pojawią się laureaci poprzednich edycji „Carpathia Festival” Ralph Kamiński, Kasia Moś i Bartosz Listwan, a także Michał Rudaś oraz Grupa Artystyczna Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie pod kierunkiem Anny Czenczek z towarzyszeniem Orkiestry Festiwalowej Tomasza Filipczaka.

Stowarzyszenie Autorów ZAiKS jest partnerem imprezy.

Więcej na www.carpathia.rzeszow.pl i www.facebook.com/carpathiafestival

Wejściówki na koncerty można już pobierać na stronach www.estrada.rzeszow.pl oraz www.carpathia.rzeszow.pl

#ZAiKS dla kultury
#sprzyjamywyobraźni
#Jacek Cygan
#Rzeszow Carpathia Festival