Jazz Juniors 2021

6.10.2021 - 9.10.2021, Kraków, festiwal, konkurs
Materiały prasowe
Materiały prasowe

Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Jazz Juniors w Krakowie to coroczne czterodniowe święto miłośników jazzu. Podczas trzech koncertowych dni wystąpią artyści z różnych stron świata. Obok muzyków polskich, m.in. Adama Pierończyka, wystąpią tacy artyści, jak: amerykański gitarzysta i wokalista Jean-Paul Bourelly, niemiecki puzonista Nils Wogram, marokański multiinstrumentalista Majid Bekkas, amerykański trębacz Peter Evans oraz saksofoniści – Kanadyjczyk Seamus Blake i pochodzący ze Słowenii Jure Pukl.

Festiwal Jazz Juniors ma długą 45-letnią historię i ugruntowaną pozycję na muzycznej mapie Polski. Odkąd jego celem stała się także prezentacja młodych polskich muzyków poza granicami kraju poprzez m.in. stworzenie Rady Partnerów Międzynarodowych, stał się istotny także na arenie międzynarodowej. Festiwal to także konkurs dla młodych muzyków, który w tym roku odbędzie się 6 października w Nowohuckim Centrum Kultury, gdzie zaprezentują się finaliści.

Festiwal otworzy 7 października koncert premierowy przygotowany przez dyrektora artystycznego Adama Pierończyka, któremu towarzyszyć będą goście. W przestrzeni Cricoteki, gdzie będą się odbywać wszystkie koncerty, obok polskiego saksofonisty zagrają amerykański gitarzysta i wokalista Jean-Paul Bourelly oraz marokański muzyk i wokalista Majid Bekkas. Bourelly określany jest jako jeden z pionierów nowoczesnego jazzu, którego styl charakteryzują jazz-rockowe i bluesowe fascynacje. W 1988 roku sam Miles Davis zaprosił go do nagrania płyty Amandla, grał też z innymi sławami. Z kolei grający na guembri, oud i gitarze Majid Bekkas to znany nie tylko w świecie jazzu, ale także world music multiinstrumentalista, który w muzyce odwołuje się m.in. do północnoafrykańskich korzeni. Od lat współpracuje i wydaje w jednej z prestiżowych wytwórni – ACT Music. W drugiej części wieczoru usłyszymy jednego z najlepszych puzonistów, pochodzącego z Niemiec Nilsa Wograma wraz z jego kwartetem Root 70. To zespół bez instrumentu harmonicznego, który charakteryzuje się jasnym, przejrzystym, transparentnym brzmieniem. Kwartet w 2020 roku obchodził 10-lecie istnienia.

Drugiego festiwalowego wieczoru, 8 października, w dwóch różnych odsłonach zaprezentuje się amerykański trębacz Peter Evans. Uznawany jest za jednego z najbardziej kreatywnych amerykańskich muzyków jazzowych. Jest to też artysta zasłużony dla rozwój techniki gry na trąbce oraz przełamywania schematów i ograniczeń w improwizacji na tym instrumencie. W pierwszej części wieczoru posłuchamy go solo. W drugiej części do artysty dołączą polscy muzycy: saksofonista Wojciech Lichtański, pianista Kajetan Borowski, kontrabasista Piotr Narajowski i perkusista Piotr Budniak. Ten ostatni dwukrotnie został nagrodzony podczas konkursu Jazz Juniors. Pierwszy raz w wieku 15 lat otrzymał II Nagrodę wraz z zespołem Piotr Budniak Quintet, natomiast w 2015 roku otrzymał III Nagrodę z grupą Piotr Budniak Essential Group. Stworzony na okazję tegorocznego festiwalowego koncertu skład to działanie zgodne z ideą jazzowego wydarzenia, którego ważną składową jest improwizacja. Spotkanie młodych, zdolnych polskich muzyków z niedużo starszym amerykańskim improwizatorem zaowocować może muzyką nieoczywistą, buzującą kreatywnością i pełną niespodziewanych zwrotów akcji.

Ostatni festiwalowy wieczór, 9 października, otworzy koncert grupy Maciej Kitajewski feat. Jure Pukl. Słoweński saksofonista Jure Pukl to jeden z najbardziej uznawanych artystów jazzowych w swoim kraju, ale nie tylko. Był stypendystą Berklee College of Music, gdzie uczył się m.in. pod okiem Joe’go Lovano. To właśnie Lovano powiedział o nim, że „gra muzykę, która płynie jak wiatr”. Podczas festiwalowego wieczoru Jure Pukl zagra z triem kontrabasisty Macieja Kitajewskiego, które współtworzą pianista Franciszek Raczkowski i perkusista Szymon Madej. Warto dodać, że Trio Macieja Kitajewskiego jest zwycięzcą programu Jazzowy Debiut Fonograficzny Roku 2021, który organizuje Instytut Muzyki i Tańca. Druga część wieczoru należeć będzie do kanadyjskiego saksofonisty tenorowego Seamusa Blake’a, który zagra solo. John Scofield określił go mianem „saksofonisty totalnego”.  Blake ma na swoim koncie m.in. zwycięstwo na Thelonious Monk International Jazz Saxophone Competition (2002) oraz wspólny występ z Wayne’m Shorterem i Herbie Hancockiem. Obecnie uznawany jest za jednego z najlepszych saksofonistów na międzynarodowej scenie.

W ramach Konkursu Jazz Juniors, podczas przesłuchań w Nowohuckim Centrum Kultury (6 października, wstęp wolny) wystąpią: włoski sekstet Federico Calcagno & The Dolphians, węgierska grupa Nagy Emma Quintet, brytyjski kwartet Twospeak oraz trzy polskie zespoły: Superminimalism, Unleashed Cooperation i Ziemia.

W Mile Stone Jazz Club wystąpi dziewięć polskich zespołów: Kuba Banaszek Quartet, Chyła, Mizeracki, Chraniuk, Olszewski, Marta Wajdzik Experiment, Marcin Pater Trio, Stanisław Słowiński Quintet, Seti Setters / Dąbrowski, Fortuna, Małodobry, Płużek, Ziółek Kwartet, „Singularity Point” Bartosz Dworak, Paweł Mańka Semiotic Quintet. Występy podziwiać będzie kilkudziesięciu partnerów zagranicznych, w tym przedstawiciele słynnych w Europie festiwali, sal koncertowych i klubów jazzowych (codziennie po koncertach głównych od 7 do 9 października o godz. 22).

Podczas tegorocznego Jazz Juniors po raz drugi zostanie wręczona Nagroda im. Janusza Muniaka, ustanowiona z inicjatywy dyrektora artystycznego Jazz Juniors Adama Pierończyka. Najlepszy kontrabasista otrzyma z kolei nagrodę ufundowaną przez Fundację im. Andrzeja Cudzicha.

ZAiKS jest partnerem imprezy.

 

#ZAiKS dla kultury
#sprzyjamywyobraźni