Era Bogusława Schaeffera

29.10.2021, Warszawa, festiwal, spektakl
Materiały prasowe
Materiały prasowe

29 października o 19.00 w Basenie Artystycznym w Warszawie odbędzie się 13. edycja Festiwalu Era Schaeffera – Schaeffer Arts Fight, którego partnerem jest ZAiKS.

Celem imprezy jest prezentacja twórczości muzycznej i dramaturgicznej Bogusława Schaeffera. Organizatorom udało się stworzyć tradycję corocznych międzynarodowych spotkań artystów zainteresowanych dorobkiem polskiego kompozytora i dramaturga oraz   prezentacją dzieł artysty.

W multimedialnym spektaklu w reżyserii Macieja Sobocińskiego wystąpią: Lidia Bogaczówna, Izabela Warykiewicz, Alicja Węgorzewska, Sean Palmer, Marcel Wiercichowski, Witold Jurewicz, Janusz Radek, Marcin Wyrostek z zespołem Coloriage oraz pianista Paweł Tomaszewski i Małe Instrumenty.

„Czy myśl jest dramaturgiczna, czy nadaje się do przekazywania w teatrze, który jak sądzimy lekkomyślnie – ma nas bawić? Lubię bawić się myślami. Tematem moich utworów dramatycznych będzie zawsze pytanie o możliwościach Człowieka, o jego zdolnościach, o pojemności jego rozumu, o wszystkim co jego dotyczy. Tworząc sytuacje teatralne staram się z nich wydobyć to co w teatrze nazywamy akcją. Aby ową akcję stworzyć, muszę usytuować moich bohaterów, ale w sposób Transcendentny, nie Zwykły, w sposób Nadrealny, nie Rzeczywisty…. Żadnej umowy, żadnych ograniczeń, czas trwania, jego wypełnienie, intensywność akcji, obsada, role przejmowane przez wykonawców – wszystko to powinno być jak najdłużej otwarte, do zadysponowania, kiedy nadejdzie właściwy moment. Należy realizować akcję bez związku, „związki” pojawią się same …. / … /” – pisał Bogusław Schaeffer.

Więcej na https://operakameralna.pl/event/13-era-schaeffera/ i http://aureaporta.eu/2021/10/15/xiii-era-schaeffera-schaeffer-arts-fight/

 

 

 

 

#ZAiKS dla kultury
#sprzyjamywyobraźni
#Bogusław Schaeffer