AURORA. Nagroda Dramaturgiczna Miasta Bydgoszczy tuż przed wielkim finałem

23.10.2021, Bydgoszcz, konkurs, nagroda
Materiały prasowe
Materiały prasowe

23 października poznamy laureata lub laureatkę nowej międzynarodowej nagrody, której partnerem jest ZAiKS.

Przypomnijmy, że spośród 288 nadesłanych tekstów (146 dramatów w języku polskim, 120 w języku rosyjskim i 22 w języku angielskim) jury w składzie Davit Gabunia (uznany pisarz i dramatopisarz gruziński), Julia Holewińska (dramatopisarka polska, wicedyrektorka Teatru Polskiego w Bydgoszczy) i Agnieszka Lubomira Piotrowska (tłumaczka dramatów z języka rosyjskiego, członkini Zarządu sekcji C Stowarzyszenia Autorów ZAiKS) wybrało pięć finałowych tekstów, które powalczą o nagrodę główną w wysokości 50 000 zł.

Finaliści to (w kolejności alfabetycznej):

Lasha Bugadze AntyMedea (Gruzja)

Michał Buszewicz Autobiografia na wszelki wypadek (Polska)

Tijana Grumić I have never seen the stars (Serbia)

Mikita Ilyinchyk Dark room (Białoruś)

Lena Laguszonkowa Matka Gorkiego (Ukraina)

W ostatnim tygodniu wszystkie finałowe teksty zostaną zaprezentowane w formie szkiców scenicznych. Prezentacje odbędą się w różnych bydgoskich przestrzeniach. Więcej o autorach, tekstach i inscenizacjach na https://festiwalprapremier.pl/

23 października podczas uroczystej gali finałowej konkursu (o godz.19.00 w Pałacu Ostromecko) poznamy laureata bądź laureatkę pierwszej edycji. Zdecyduje o tym pięcioosobowa kapituła w składzie: Swiatłana Aleksijewicz (pisarka białoruska, laureatka Nagrody Nobla), Davit Gabunia (uznany pisarz i dramatopisarz gruziński), Julia Holewińska (dramatopisarka polska; wicedyrektorka Teatru Polskiego w Bydgoszczy), Marius Ivaskevicius (wybitny dramatopisarz litewski), Agnieszka Lubomira Piotrowska (tłumaczka dramatów z języka rosyjskiego,). Dodatkowe nagrody dla wszystkich finalistów przyznał partner konkursu – Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, a wręczy je Małgorzata Semil, tłumaczka i krytyczka teatralna, Przewodnicząca Zarządu sekcji C naszego stowarzyszenia.

 

#ZAiKS dla kultury
#sprzyjamywyobraźni
#teatr
#wydarzenie