61. Krakowski Festiwal Filmowy

29.05.2021
Materiały prasowe
Materiały prasowe

30 maja rusza 61. Krakowski Festiwal Filmowy, jedno z najstarszych i najważniejszych na świecie wydarzeń poświęconych filmom dokumentalnym, animowanym i krótkometrażowym fabułom.

Wydarzenie otworzy światowa premiera filmu „Polański, Horowitz. Hometown” Mateusza Kudły i Anny Kokoszki-Romer o dzieciństwie, przyjaźni, wspólnym żydowskim losie bohaterów i przede wszystkim o Krakowie – miejscu, które mimo upływu czasu i wielu zmian, nadal pozostaje domem. 

Gościem specjalnym tej edycji jest kinematografia norweska. W ramach cyklu Fokus na Norwegię zaprezentowane zostaną najnowsze filmy dokumentalne i krótkometrażowe z Norwegii oraz program dla dzieci i młodzieży. Podczas festiwalowych spotkań przedstawiciele branży filmowej Norwegii i Polski będą mieli okazję nawiązać kontakty w zakresie koprodukcji. Partnerami cyklu jest Ambasada Królestwa Norwegii i Norweski Instytut Filmowy.

Tegoroczną nagrodę Smoka Smoków za wkład w rozwój światowego filmu animowanego otrzyma Piotr Dumała. W programie Festiwalu znajdzie się retrospektywa twórczości laureata oraz jego lekcja mistrzowska.

Plenerowe pokazy sekcji Dźwięki muzyki w Kinie pod Wawelem to coś dla miłośników dobrej muzyki, świetnego kina i pięknych okoliczności przyrody. Od 1 do 4 czerwca pod gołym niebem, z widokiem na Wawel, na wielkim ekranie będzie można zobaczyć najciekawsze ekranizacje dokumentalnych filmów muzycznych.

Pokazy w plenerowym Kinie pod Wawelem otworzy w niedzielę 30 maja światowa premiera filmu „Siostry rzeki” Cecylii Malik poprzedzona warsztatami i happeningami artystycznymi. W poniedziałek 31 maja widzowie plenerowego kina będą mieli okazję zobaczyć film laureata Oscara Kevina Macdonalda „Dzień z życia 2020” stworzony z ponad 300 tysięcy amatorskich nagrań z całego świata.

Tradycyjnie w programie Festiwalu znajdzie się sekcja Docs+Science – pokazy filmów naukowych i spotkania pod wspólnym tytułem SOLARIS będą tym razem inspirowane twórczością Stanisława Lema. Na uczestników Festiwalu tradycyjnie czekać będą również projekcje filmów nagrodzonych na partnerskich festiwalach – Laureaci festiwali. Najciekawsze polskie filmy dokumentalne autorstwa zarówno młodych twórców, jak i uznanych reżyserów uczestnicy zobaczą w ramach Panoramy polskiego dokumentu. Kids&Youth. Kino dla młodych to z kolei filmowy przegląd dla najmłodszych widzów. W programie znajdą się najgłośniejsze dokumenty minionego roku z najróżniejszych zakątków świata – Opowieści ze świata oraz fascynujące produkcje europejskie w sekcji Gdzieś w Europie.

Ważną częścią Festiwalu jest KFF Industry – największa w Polsce platforma spotkań dla branży dokumentalnej i animowanej. Każdego roku w konferencjach, debatach, warsztatach, prezentacjach projektów w różnych fazach procesów produkcyjnych czy w targach filmowych bierze udział 1000 gości z całego świata. W programie, już po raz siódmy, znajdzie się m.in. sesja Doc Lab Poland, współorganizowana przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego.

Krakowski Festiwal Filmowy posiada akredytację FIAPF oraz znajduje się na ekskluzywnej liście wydarzeń kwalifikujących do Oscara® w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.

61. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach od 30 maja – 6 czerwca równolegle w krakowskich kinach i w internecie. Stowarzyszenie Autorów ZAiKS jest partnerem wydarzenia.

Więcej na www.krakowfilmfestival.pl

#6. Krakowski Festiwal Filmowy
#film
#dokument