ECM Warsaw Festival 2021

3.12.2021 - 5.12.2021, Warszawa, festiwal
Materiały prasowe
Materiały prasowe

Od 3 do 5 grudnia potrwa ECM Warsaw Festival 2021 w Nowej Miodowej – Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych Nr 1 w Warszawie przy ulicy Rakowieckiej 21. Pierwsza odsłona festiwalu miała miejsce dwa lata temu przy okazji obchodów 50-lecia ECM Records.

W ciągu ponad pięćdziesięcioletniej historii firma ECM Records – Edition of Contemporary Music – zyskała sobie reputację jednej z najbardziej kreatywnych niezależnych wytwórni fonograficznych.

Założona w 1969 roku przez Manfreda Eichera, pierwotnie głównie z myślą o jazzie, od roku 1984 rozwija linię ECM New Series, która prezentuje dzieła współczesnej muzyki improwizowanej.

Festiwal zainauguruje koncert wybitnej węgierskiej gitarzystki Zsófii Boros, która ma na swoim koncie dwa albumy w ECM New Series: En Otra Parte i Local Objects, zaś w drugiej części pierwszego dnia wystąpi austriacki mistrz nie tylko elektrycznej gitary – Wolfgang Muthspiel.

W drugim dniu Festiwalu będziemy mogli cieszyć się muzyką wielokrotnie nagradzanej niemieckiej pianistki Julii Hülsmann oraz jej kwartetu.

Trzeci dzień ECM Warsaw Festival 2021 to ukłon w stronę muzyki norweskiej, często obecnej w nagraniach ECM Records. Najpierw wystąpi Sinikka Langeland, kantelistka i pieśniarka z wioski Finnskogen, norweskiego „fińskiego lasu”. Sinikka łączy swoje własne pieśni z hymnami ludowymi, szamańskimi pieśniami runicznymi i tradycyjnymi utworami tanecznymi, czerpiąc teksty z wielu źródeł poetyckich i poszerzając zakres ekspresji swoich instrumentów. Natomiast w finale festiwalu usłyszymy Trygve Seim Quartet w projekcie Helsinki Songs.

ZAiKS jest partnerem festiwalu. Więcej na

https://www.facebook.com/ECMWarsawFestival2021

#ZAiKS dla kultury
#sprzyjamywyobraźni
#sprzyjamy wyobraźni
#ECM