Bakcynalia 2021

5.11.2021 - 7.11.2021, Lublin, festiwal
Materiały prasowe
Materiały prasowe

XXXV Ogólnopolski Festiwal Piosenki Studenckiej i Turystycznej „Bakcynalia” odbędzie się w lubelskim klubie Chatka Żaka od 5 do 7 listopada. W tym roku zostały zaplanowane cztery koncerty, spacer po Lublinie i Bakcynaliowe Spotkania z Podróżą.

W piątek o 19.00 wystąpi Marta Kania, laureatka festiwalowego konkursu z 2020 roku. Wokalistce będzie towarzyszył gitarzysta Łukasz Szymański.
Jako drugi tego dnia zagra Browar Żywiec wędrujący z piosenką po Krainie Łagodności od ponad czterdziestu lat. Prawie równolegle o 20.00 na Małej Sali Widowiskowej koncert „Bakcynalia XXI”, prezentujący piosenkę studencką XXI wieku, w którym wystąpią kapele B6 i 6BM. W sobotę od 14.00 organizatorzy zapraszają na przesłuchania konkursowe, a o 19.00 rozpocznie się koncert finałowy, podczas którego wystąpią: SETA, Marek i Michał Andrzejewscy oraz EKT Gdynia.

SETA, czyli Studencka Elipsa Turystyczno-Artystyczna, powstała w 1976 roku, w środowisku studentów Uniwersytetu Wrocławskiego, a zarazem członków Klubu Turystycznego SETA, w jej skład wchodził równiej Andrzej Wierzbicki – autor wielu przebojów grupy. Marek Andrzejewski jako autor i wykonawca swoich piosenek debiutował 30 lat temu właśnie na scenie Chatki Żaka (Bakcynalia 1991), później wraz z przyjaciółmi założył Federację Bardów. Od kilku lat w koncertach towarzyszy Markowi jego syn Michał, pianista i producent muzyczny. Razem opracowali i nagrali piosenki na wydaną w tym roku płytę pt. „Wariactwo”. EKT Gdynia rozpoczynali swą karierę od piosenki turystycznej, by z biegiem czasu na trwałe związać się ze sceną żeglarską. Wiele ich piosenek stało się przebojami. Podczas koncertu finałowego poznamy też laureatów konkursu. W niedzielę o 14.00 został zaplanowany spacer po Lublinie , którego trasa wiedzie od Zamku po Chatkę Żaka, gdzie o 17.00 rozpoczną się „Przez Świat. Spotkania z Podróżą”. W ramach spotkań Marek Świtacz opowie o Indochinach a Łukasz Bajda o Bieszczadach prezentując najnowszą książkę Bieszczady – to, co najważniejsze.

Pierwsze Bakcynalia odbyły się w Chatce Żaka w 1972 roku. Zostały powołane przez między innymi przez studentów Akademii Medycznej, stąd pierwotna nazwa – Epidemia Piosenki Turystycznej „Bakcynalia”, do której nawiązuje. ZAiKS jest partnerem festiwalu.

Więcej na www.bakcynalia.art.pl

 

#ZAiKS dla kultury
#sprzyjamywyobraźni