Karolina Laube-Krämer

Nagroda za twórczość dla dzieci
12.05.2021
Karolina Laube-Krämer
Karolina Laube-Krämer

Jak rozmawiać o własnym kraju, o otaczającym nas świecie, unikając nie tylko stereotypowych ocen, ale i coraz częściej dziś obecnej mowy nienawiści? Jak inspirować działania, jak podsuwać pomysły, jak kreować wydarzenia, jak łączyć – nie tylko lokalnie, ale i szerzej, ponad granicami i ponad podziałami?

Na te pytania odpowiedź starają się dać Maja Krämer i Karolina Laube-Krämer. Pierwsza chciała zostać „wywrotowym ministrem edukacji”, dziś o edukacji pisze; druga zajęła się dizajnem, wierząc, że dobry projekt ma wpływ na nasze otoczenie. Swoje idee realizują na wiele sposobów. Jednym z nich jest wyróżniona Nagrodą ZAiKS-u Nieoczywista układanka polska – ponad 400 haseł zawartych w ich książce stanowić ma podstawę dyskusji o „Polsce i świecie współczesnym”, rodzaj lekcji otwartych, pozbawionych ideologicznego zacietrzewienia. Jak mówią autorki, to rozmowy prowadzone „we własnych myślach i z innymi – w domu, w szkole, na spotkaniach towarzyskich, pokoleniowo i międzypokoleniowo”. Tematy te są wciąż elementami naszego postrzegania świata, dlatego też są tak dla nas istotne.

Oryginalny, ciekawie zaprojektowany i ilustrowany tom skierowany jest zarówno do młodzieży, jak i do pokolenia ich rodziców i dziadków. „Podsuwamy ponad 400 pretekstów do rozmów w rodzinnym gronie. Zaproście młodych do wspólnej dyskusji o przeszłości i na ważne współcześnie tematy” – apelują autorki. „Może razem, wymianą myśli i działaniem, zmienicie świat na lepszy?”.

 

#Karolina Laube-Krämer
#Laureaci Nagród ZAiKS-u
#biogram