Grand Press 2021

8.12.2021
Materiały prasowe
Materiały prasowe

Andrzej Poczobut z „Gazety Wyborczej” otrzymał tytuł Dziennikarza Roku 2021. Podczas wtorkowej gali, która odbyła się w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie, poznaliśmy też laureatów nagród Grand Press za najlepsze materiały dziennikarskie. Przyznano także nagrody specjalne: Grand Press Digital, Grand Press Economy i Nagrodę im. Bohdana Tomaszewskiego. Nagrodzono też autora Książki Reporterskiej Roku i wręczono nagrodę z okazji 25-lecia Grand Press.

Dziennikarza Roku wybrali sami dziennikarze, kolegia redakcyjne: prasowe, radiowe, telewizyjne i internetowe. O zwycięstwie nie decydowało jury, lecz liczba punktów uzyskana w głosowaniu redakcji. Dziennikarz Roku to wyróżnienie za profesjonalizm, promowanie światowych standardów pracy w mediach i przestrzeganie etycznych kanonów zawodu.

Siłą Andrzeja Poczobuta nie jest to, że on napisał jakiś ważny tekst w tym roku. O wiele ważniejsza była jego postawa, ważniejsza niż niejeden reportaż, komentarz czy publicystyka. To świadectwo, że wolność słowa nie ma ceny i nie podlega negocjacjom – mówił Jarosław Kurski, pierwszy wicenaczelny „Gazety Wyborczej”, odbierając nagrodę w imieniu laureata.

Andrzej Poczobut zdobył w głosowaniu redakcji 182 punkty. Za nim byli: Jagoda Grondecka (m.in. z „Krytyki Politycznej”) z 76 punktami, Piotr Kraśko („Fakty” TVN) z 41 punktami, Andrzej Stankiewicz (Onet.pl) z 23 punktami, Szymon Jadczak (Wirtualna Polska) z 17 punktami i Jacek Harłukowicz („Gazeta Wyborcza Wrocław”) z 17 punktami.

Nagroda specjalna z okazji 25-lecia Grand Press

Nagrodę specjalną otrzymał dziennikarz, który przez 25 lat był najczęściej nominowany w konkursie – Bertold Kittel z „Superwizjera” TVN 24. – Postanowiliśmy sprawdzić, kto w dziennikarstwie jest najlepszym długodystansowcem – powiedział Andrzej Skworz, redaktor naczelny magazynu „Press”.
Kittel był 20 razy nominowany do nagród Grand Press, 7 razy ją otrzymywał, a raz został Dziennikarzem Roku.

Radosław Leniarski z Nagrodą im. Bohdana Tomaszewskiego

Nagroda im. Bohdana Tomaszewskiego została przyznana już po raz siódmy. Ustanowił ją magazyn „Press” w porozumieniu z Fundacją im. Bohdana Tomaszewskiego. Otrzymuje ją dziennikarz sportowy mający doskonały warsztat dziennikarski, prezentujący elegancję w posługiwaniu się językiem polskim oraz wysoką kulturę zawodową i osobistą. W tym roku uhonorowany został Radosław Leniarski z „Gazety Wyborczej”.

Łukasz Wilkowicz zwycięzcą Grand Press Economy

Grand Press Economy to nagroda dla dziennikarza wyróżniającego się profesjonalizmem, rzetelną i obiektywną prezentacją tematów ekonomicznych oraz wysoką jakością publikowanych materiałów. Otrzymał ją w tym roku Łukasz Wilkowicz z „Dziennika Gazety Prawnej”.

Radio 357 z Grand Press Digital

Grand Press Digital jest nagrodą dla dziennikarza bądź redakcji/zespołu za innowacyjne podejście w wykorzystywaniu nowoczesnych technologii w pracy dziennikarskiej. W tym roku otrzymało ją Radio 357.

Radio 357 – radio internetowe, które zostało liderem rynku. Za zbudowanie na zgliszczach Trójki jakościowego miejsca w świecie radia online, za udane łączenie tradycyjnych treści z nowymi technologiami i sposobami finansowania.

Po udanym debiucie zaledwie rok temu – kiedy nazywali się „prawdopodobnie najbardziej szalonym niezależnym medialnym projektem w Polsce” – dziś są profesjonalnie tworzonym medium, które proponuje nowe formaty, znakomicie wykorzystuje media społecznościowe, prowadzi regularne serwisy informacyjne. Obecnie stacja stawia na rozwój podcastów. I wciąż ulepsza technologicznie swoją aplikację. Jednak Radio 357 to nie tylko zaawansowana technologia, dwa studia, dobry sprzęt, lecz – jak mówią jego dziennikarze – „Radio to ludzie. Nie tylko załoga, ale przede wszystkim radiowa społeczność. Słuchacze i Patroni, dzięki którym to wszystko jest możliwe”. Radio 357 potwierdza, że w mediach można funkcjonować bez pieniędzy reklamodawców. Ufa takiemu modelowi już ponad 37 tysięcy patronów.

„Aborcja jest” Książką Reporterską Roku

Laureatem drugiej edycji konkursu Książka Reporterska Roku została Katarzyna Wężyk za „Aborcja jest”, Wydawnictwo Agora. Książka Wężyk otrzymała też Nagrodę

– Materiał dowodowy jest w tej książce wstrząsający. Mamy wreszcie książkę, która odczarowuje temat – napisała w laudacji Beata Stasińska. – Żyjemy, w kraju, w którym płody i zarodki są więcej warte od kobiet – powiedział Wężyk.

W jury konkursu zasiadali: Marcin Kowalczyk, Roman Kurkiewicz, Cezary Łasiczka, Weronika Mirowska i Beata Stasińska.

Organizatorami konkursu są: magazyn „Press” i Fundacja Grand Press, a Partnerem Nagrody Książka Reporterska Roku jest Miasto Sopot. Partnerem Nagrody Czytelników jest Nexto.

Boni, Harłukowicz, Śmigulec i Gutowski wśród nagrodzonych

Podczas gali finałowej 25. edycji konkursu Grand Press poznaliśmy też zdobywców nagród za najlepsze materiały prasowe, radiowe, telewizyjne i internetowe mijającego roku. W tym roku padł kolejny rekord zgłoszeń, było ich prawie tysiąc.

Nagrodzeni Grand Press 2021 w poszczególnych kategoriach:

NEWS: Cykl „Sprawa śmierci Dmytro Nikiforenki” – Jacek Harłukowicz („Gazeta Wyborcza Wrocław”).

– Chciałem zadedykować tę nagrodę pamięci Wojtka Szymańskiego, który niestety 1,5 roku temu po ciężkiej chorobie zmarł – powiedział Harłukowicz odbierając nagrodę.

DZIENNIKARSTWO ŚLEDCZE: Cykl „Afera Daniela Obajtka” – Paweł Figurski, Jarosław Sidorowicz („Gazeta Wyborcza Kraków”).

– Dziękuję Pawłowi za to, że zachciało mi się znowu walczyć. Nam zapału nie zabrakło i nie zabraknie. Ta bitwa się jeszcze nie skończyła – powiedział Jarosław Sidorowicz.

– Dziękuję Jarosławowi Kaczyńskiemu, bo bez niego by nas tu nie było. On wymyślił Obajtka – stwierdził z kolei Paweł Figurski.

PUBLICYSTYKA: „Samotność: Całun w spirytusie” – Katarzyna Boni (Dwutygodnik).

– Ten tekst napisałam z wielkiej bezradności, z rozpaczy, lęku, o siebie, o bliskich, ukochanych i ze współczucia wobec tych, których bliscy umarli w czasie ostatniego 1,5 roku – powiedziała Boni.

REPORTAŻ PRASOWY/ INTERNETOWY: „Władcy ciał i umysłów” – Anna Śmigulec (Wirtualna Polska).

– Najważniejsze, że dzieci, o których pisałam nie są już zagrożone – powiedziała Śmigulec. – Jestem bardzo szczęśliwa, że się udało – dodała.

REPORTAŻ AUDIO: Cykl „Gdzie jest Joanna Segelström?” – Agnieszka Szwajgier (Radio 357).

– To jest opowieść o tym, jak chciwość sprawia, ze tracimy ostrość widzenia – mówiła Szwajgier. I dodała: – Możemy spodziewać się kontynuacji tego cyklu.

REPORTAŻ TV/ WIDEO: „Don Stanislao” – Marcin Gutowski („Czarno na białym” TVN 24).

– Bardzo dziękuję redakcji „Czarno na białym”, że ten materiał mógł powstać – powiedział Gutowski. I dodał: – Pracujemy nie szukając sensacji. Wykonujemy jeszcze cięższą pracę próbując krok po kroku odskrobać mechanizmy, które rządzą systemem może najpotężniejszej instytucji, z jaką mamy do czynienia od stuleci nie tylko w tym kraju. Nagrodę dedykuję wszystkim skrzywdzonym w kościele katolickim.

WYWIAD 2020: „Nie chcę robić kłopotu” – Violetta Krasnowska („Polityka”).

– Wielkie podziękowania dla pani prof. Ewy Łętowskiej za to, że chciała porozmawiać o swoich prywatnych sprawach, o podejściu do śmierci – stwierdziła Krasnowska.

WYWIAD 2021: Cykl „Rzeczpospolita Kościelna” – Magdalena Rigamonti (Tok FM).

– To jest cykl dziesięciu rozmów o kościele. To nie są rozmowy spisane, a podcasty – tłumaczyła Rigamonti. I dodała: – Będę nadal badać sprawy Kościoła, bo przede mną mam nadzieję kolejne rozmowy w cyklu „Rzeczpospolita Kościelna”.

DZIENNIKARSTWO SPECJALISTYCZNE: „Zarobić na chorych na raka” – Michał Fuja („Superwizjer” TVN).

– To jest reportaż o człowieku, który twierdzi, że leczy nieuleczalnie chorych ludzi. Większość moich bohaterów już nie żyje. Im dedykuję tę nagrodę – powiedział.

Nagrody Grand Press przyznane po raz 25

Nagrody Grand Press przyznało jury, w którym w tym roku zasiadali: Jacek Amsterdamski (Wirtualna Polska), Andrzej Andrysiak („Gazeta Radomszczańska”), Anna Augustyn (TOK FM), Mariusz Janicki („Polityka”), Barbara Kasprzycka („Dziennik Gazeta Prawna”), Dominika Kozłowska („Znak”), Paweł Ławiński (Onet), Edward Miszczak (TVN), Piotr Pacewicz (OKO.press), Andrzej Skworz (przewodniczący jury, „Press”), Radosław Sławiński (Polsat), Aleksandra Sobczak („Gazeta Wyborcza”), Marek Twaróg („Press”), Agnieszka Wiśniewska (KrytykaPolityczna.pl).

ZAiKS jest partnerem konkursu, a Prezes Zarządu ZAiKS-u prof. Janusz Fogler wręczył nagrodę Katarzynie Boni, której tekst zwyciężył w kategorii publicystyki.

 

#ZAiKS dla kultury
#Sprzyjamy wyobraźni
#Grand Press 2021