Nówka Sztuka

26.10.2019 - 30.10.2019, Warszawa, festiwal

NOWA DRAMATURGIA W WARSZAWIE. RUSZA NÓWKA SZTUKA 2019

W dniach 26 – 30 października na czterech warszawskich scenach zagrane zostaną spektakle w ramach – organizowanego już po raz piąty przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego – przeglądu polskiej dramaturgii współczesnej Nówka Sztuka. ZAiKS jest partnerem tego wydarzenia. Pokazywane po raz pierwszy w stolicy przedstawienia to produkcje nowe i nagrodzone w 25. Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki współczesnej. Sprzedaż biletów na spektakle, wśród których są propozycje dla dorosłych, młodzieży i dla dzieci, jeszcze trwa.

Podczas piątego przeglądu nowej polskiej dramaturgii Nówka Sztuka na scenach Instytutu Teatralnego, TR Warszawa, Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i ATM Studio odbędzie się pięć, różnorodnych formalnie i tematycznie spektakli oraz czytań performatywnych: „Najmrodzki, czyli dawno temu w Gliwicach”, autorstwa i w reżyserii Michała Siegoczyńskiego z Teatru Miejskiego w Gliwicach (zdobywca GRAND PRIX 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej oraz nagrody za reżyserię i nagrody i wyróżnień aktorskich), „Wyzwolenia” Magdaleny Drab w reżyserii Piotra Cieplaka z Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy (nagroda za najlepszy tekst 25. OKnWPSP), „Pod adresem marzeń” Elżbiety Chowaniec w reżyserii Marka Zákosteleckiego z Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach (nagrody za scenografię oraz muzykę 25. OKnWPSP), „Staś i Zła Noga” Katarzyny Błaszczyńskiej w reżyserii Bartłomieja Błaszczyńskiego z Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego (wyróżnienie Komisji Artystycznej 25. OKnWPSW za oryginalne prace scenariuszowo-dramaturgiczne) oraz „Wracaj” Przemysława Pilarskiego w reżyserii Małgorzaty Warsickiej – czytanie wyprodukowane przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego (nagroda, ex aequo z „Wyzwoleniami”, za najlepszy tekst).

Bilety na wybrane przedstawienia – w cenie 45/35 zł („Najmrodzki...”, „Wyzwolenia”) i 20 zł („Pod adresem marzeń”, „Staś i Zła Noga) – oraz bezpłatne zaproszenia („Wracaj”) można rezerwować i kupować poprzez strony internetowe nowka-sztuka.pl i instytut-teatralny.pl, w serwisach Goout.net oraz ewejsciowki.pl, a także bezpośrednio przed spektaklami (w miarę dostępności miejsc) w teatrach.

Spektakle dla dzieci, młodzieży i dorosłych

Dorastających widzów (przedstawienie adresowane jest do osób w wieku 11+) zainteresuje „Staś i Zła Noga”, w którym mama, jaką każdy chciałby mieć, dzielnie i z dowcipem idzie przez życie ze swoim synkiem i jego chorą nogą. Spektaklowi towarzyszą warsztaty (zapisy: bilety@instytut-teatralny.pl). Najmłodsza publiczność (6+) w spektaklu „Pod adresem marzeń” z Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach pozna magiczną historię jednego budynku, który zmieścił w sobie całą historię miasta.

Wydarzeniem dla starszych widzów będzie obsypany nagrodami „Najmrodzki, czyli dawno temu w Gliwicach” – ballada łotrzykowska o słynnym złodzieju czasów PRL-u, Zdzisławie Najmrodzkim, pokazująca wielkie możliwości gliwickiej sceny i przede wszystkim jej aktorów. Inspirującym wyzwaniem, rzuconym jednemu z klasyków, będą „Wyzwolenia” – autorka Magdalena Drab i reżyser Piotr Cieplak igrają tu z legendarnym „Wyzwoleniem” Stanisława Wyspiańskiego, zastanawiając się, co dziś prowadzi nas ku wolności.

Czeka nas też czytanie performatywne wyprodukowane przez Instytut Teatralny. Małgorzata Warsicka wyreżyseruje tekst Przemysława Pilarskiego „Wracaj”, nagrodzony nie tylko w 25. OKnWPSP, ale także prestiżową Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną.

Pełny program Nówki Sztuki 2019 oraz szczegółowe opisy poszczególnych wydarzeń znajdują się na stronach nowka-sztuka.pl oraz instytut-teatralny.pl.

Partnerzy piątej edycji przeglądu Nówka Sztuka: TR Warszawa, Teatr Wielki – Opera Narodowa, ATM Studio, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, GOOUT.NET.


SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

26.10. g. 19.00
"Wracaj"
tekst: Przemysław Pilarski, reżyseria: Małgorzata Warsicka
Czytanie performatywne wyprodukowane przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego
Miejsce: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

27.10. g. 12.00
"Pod adresem marzeń"
tekst: Elżbieta Chowaniec, reżyseria: Marek Zákostelecký
Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach
Miejsce: TR Warszawa

27.10. g. 19.00
"Wyzwolenia"
tekst: Magdalena Drab, reżyseria: Piotr Cieplak
Teatr Modrzejewskiej w Legnicy
Miejsce: ATM

29.10. g. 12.00
"Staś i zła noga" + warsztaty
tekst: Katarzyna Błaszczyńska, reżyseria: Bartłomiej Błaszczyński
Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego
Miejsce: TR Warszawa

30.10. g. 18.00
"Najmrodzki, czyli dawno temu w Gliwicach"
Tekst i reżyseria: Michał Siegoczyński
Teatr Miejski w Gliwicach
Miejsce: Opera Narodowa


Nówka Sztuka to święto polskiego dramatopisarstwa „w akcji”, prezentujące teksty nagrodzone lub wyróżnione w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej – teksty, które przeszły już swój chrzest bojowy na scenach całej Polski. Przegląd organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego od 2013 roku.

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ustanowiony został w 1994 roku z inicjatywy ówczesnego Ministra Kultury i Sztuki Kazimierza Dejmka. Ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a prowadzony przez Instytut Teatralny

#wydarzenie