Jeśli już współpracujesz z ZAiKS-em i zarządzamy twoimi autorskimi prawami majątkowymi, zapraszamy do Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.
ZAiKS zbiorowo zarządza majątkowymi prawami autorskimi i dba o należne twórcom tantiemy. Udziela licencji na używanie utworów na określonych warunkach i pilnuje, by wykorzystanie twórczości było odpowiednio wynagradzane. A osobom, które należą do Stowarzyszenia Autorów ZAiKS dodatkowo oferujemy pomoc prawną, finansową i rozbudowane programy socjalne.
W 1970 roku założyliśmy Fundusz Popierania Twórczości, który pomaga autorom i instytucjom sprzyjającym kulturze. W roku 2018 przeznaczyliśmy na ten cel prawie cztery miliony złotych. W 2019 roku wsparliśmy twórców i wydarzenia artystyczne kwotą 6 milionów 587 tysięcy złotych, a w 2020 roku aż 13 milionów 37 tysięcy złotych. I wcale nie zamierzamy spocząć na laurach.
Domy Pracy Twórczej ZAiKS-u to położone w najpiękniejszych zakątkach Polski (Zakopane, Krynica-Zdrój, Sopot, Ustka, Konstancin-Zdrój) wyjątkowe miejsca, które zapewniają autorom i autorkom najlepsze warunki do twórczej pracy. I wypoczynku.
Warto być z nami w ZAiKS-ie.
Co potwierdzają wszyscy z 20 tysięcy twórców i wydawców, których reprezentujemy. Od ponad 100 lat.
Zgodnie ze statutem członkowie Stowarzyszenia dzielą się na członków zwyczajnych i nadzwyczajnych (§ 13 statutu). Członkom zwyczajnym przysługuje bierne i czynne prawo wyborcze, prawo brania udziału w życiu Stowarzyszenia oraz korzystania z jego urządzeń i pomocy w zakresie objętym statutowymi zadaniami Stowarzyszenia. Członkom nadzwyczajnym przysługują takie same prawa, jakie służą członkom zwyczajnym z wyjątkiem pełni prawa wyborczego. Członkom nadzwyczajnym przysługuje czynne prawo wyborcze do wszystkich władz Stowarzyszenia i Zarządów Sekcji oraz bierne prawo wyborcze do Zebrania Delegatów (§ 14 i § 15 statutu).
Tryb i termin utraty członkostwa określa Procedura utraty członkostwa w Stowarzyszeniu Autorów ZAiKS.
Statut został uchwalony przez Nadzwyczajny Zjazd Delegatów Stowarzyszenia Autorów ZAiKS w dniu 21 października 2019 roku, do KRS został wpisany 23 grudnia 2019 roku przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy.
Członek nadzwyczajny i zwyczajny może:
Jeśli już współpracujesz z ZAiKS-em i zarządzamy twoimi autorskimi prawami majątkowymi, możesz wstąpić do Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.
Członkiem (najpierw nadzwyczajnym) naszego stowarzyszenia, zgodnie ze Statutem i Procedurą nabywania członkostwa, może zostać twórca lub wydawca muzyczny, który spełnia wymagania opisane w tych dokumentach.
Aby uzyskać szczegółowe informacje, skontaktuj się z Biurem Członkowskim:
biuro.czlonkowskie@zaiks.org.pl
(022) 55 67 101
Członkiem zwyczajnym może zostać członek nadzwyczajny, który legitymuje się dwuletnim okresem przynależności do Stowarzyszenia. Wniosek o zmianę statusu członkowskiego należy złożyć do Zarządu Stowarzyszenia drogą elektroniczną, przy użyciu adresu e-mail potwierdzonego w ZAiKS - na adres: czlonkostwo@zaiks.org.pl, osobiście w siedzibie Stowarzyszenia Autorów ZAiKS (ul. Hipoteczna 2, 00-092 Warszawa) lub za pośrednictwem poczty/kuriera. Należy się także wykazać dorobkiem twórczym, który powstał w okresie, kiedy zainteresowany był członkiem nadzwyczajnym ZAiKS-u.
Aby uzyskać szczegółowe informacje, skontaktuj się z Biurem Członkowskim:
biuro.czlonkowskie@zaiks.org.pl
(022) 55 67 101
Wydział Prawny ZAiKS-u świadczy doraźną pomoc prawną osobom, które powierzyły ZAiKS-owi w zarząd swoje autorskie prawa majątkowe oraz członkom Stowarzyszenia w sprawach dotyczących realizacji i ochrony ich praw autorskich. Porady te związane są wyłącznie z kwestiami, które mogą dotyczyć relacji twórcy z ZAiKS-em oraz z podmiotami, które wykorzystują jego twórczość (np. zamawiającymi utwory). ZAiKS nie prowadzi jednak indywidualnych spraw sądowych twórców, jak również nie negocjuje w ich imieniu umów.
ZAiKS prowadzi działalność socjalną, która polega m.in. na udzielaniu z funduszu socjalnego bezzwrotnych zapomóg uprawnionym, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej. Stowarzyszenie udziela jednorazowych wypłat z funduszu pośmiertnego, wspierających rodzinę zmarłego członka stowarzyszenia. Członkowie Stowarzyszenia mogą także korzystać z dopłaty do świadczeń lekarskich w wybranych specjalistycznych przychodniach w Warszawie oraz z pobytów w domach pracy twórczej w Zakopanem, Krynicy-Zdrój, Sopocie, Konstancinie-Zdrój i Ustce.
Aby uzyskać szczegółowe informacje, skontaktuj się z Sekcją Administracyjną.
Zadzwoń lub napisz:
(22) 827 58 75
(22) 556 71 80
(22) 556 72 80
Celem Funduszu Popierania Twórczości jest m.in. inicjowanie i wspomaganie wartościowej sztuki, propagowanie twórczości polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem tych jej rodzajów, które reprezentują wysokie walory artystyczne i wychowawcze, udzielanie pomocy finansowej instytucjom i twórcom, propagującym kulturę polską, a także otaczanie szczególną opieką wartościowych i ambitnych w swej formie i treści utworów artystycznych.
W oparciu o nadsyłane prośby i podania, Zarząd Funduszu Popierania Twórczości może udzielać pomocy finansowej instytucjom propagującym twórczość rodzimą, w tym sztukę ludową i regionalną, współfinansować zjazdy, kongresy i imprezy, których celem jest rozwój i wzbogacenie kultury, fundować jednorazowe stypendia twórcom polskim i zagranicznym, a także zapewniać środki materialne konieczne twórcom do wykonywania zawodu.
Organem administrującym funduszem jest jego zarząd.
Zgodnie z uchwałą Zebrania Delegatów z dnia 17 czerwca 2024 r. roczne opłaty członkowskie dla członków zwyczajnych i nadzwyczajnych wynoszą:
Termin opłacania składek lub innych świadczeń członkowskich przypada na dzień 30 czerwca za dany rok.
Płatności można dokonać: