Debata literacka w Radomiu

13.09.2021, Radom, debata
Materiały prasowe
Materiały prasowe

13 września o 19.30 na Scenie Kameralnej Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu odbędzie się debata literacka „Czy literatura może wpływać na społeczeństwo? Tak jak marzył Gombrowicz…”.

Wspólnie z zaproszonymi gośćmi zastanowimy się nad rolą literatury w kształtowaniu postaw społecznych, obywatelskich w obecnych czasach.

Debatę poprowadzi Michał Pabian dramaturg, twórca adaptacji teatralnych. Autor tekstów dramatycznych wystawianych m.in. w Teatrze Nowym w Poznaniu i Teatrze Śląskim, a udział w dyskusji wezmą:

Klementyna Suchanow – pisarka, redaktorka, tłumaczka. Prowadzi badania na życiem i twórczością Witolda Gombrowicza. Jest autorką m.in. Argentyńskich przygód Gombrowicza, biografii Gombrowicz.
Ja, geniusz oraz książki To jest wojna. Kobiety, fundamentaliści i nowe średniowiecze.

Anna Cieplak – pisarka, animatorka kultury, działaczka społeczna. Laureatka Nagrody Literackiej
im. Witolda Gombrowicza i Nagrody Conrada. Autorka powieści Ma być czysto, Lata powyżej zera, Rozpływaj się. Prowadzi warsztaty twórczego pisania na Uniwersytecie Śląskim.

Łucja Iwanczewska – adiunkt w Katedrze Performatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktor nauk humanistycznych. Absolwentka teatrologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się zagadnieniami performatywności zjawisk kultury współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem sztuk performatywnych. Publikowała m.in. w „Dialogu”, „Didaskaliach”, „Performerze”, „Polish Theatre Journal”, „Tekstach Drugich”. Współpracowała m.in. z Akademią Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie i Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Dariusz Dobrzański – profesor w Zakładzie Filozofii Społecznej i Politycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przedmiotem jego badań jest zarówno filozofia społeczna i polityczna, 
jak i socjologia i filozofia literatury. Do jego zainteresowań badawczych należą m.in. solidarność społeczna, ruch obywatelski „Solidarność”, społeczne warunki odbioru dzieła, literatura Witolda Gombrowicza.

Wojciech Grudziński – tancerz, choreograf. Absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. R. Turczynowicza w Warszawie oraz wydziału tańca współczesnego CODARTS – Rotterdam Dance Academy w Holandii. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2017). Pracował przy tworzeniu spektaklu Anki Herbut i Marty Ziółek Panie Władzo, to są tylko tańce na podstawie książki Klementyny Suchanow To jest wojna

Wstęp jest wolny. Spotkanie będzie także streamingowane (https://fb.me/e/1lfItxhNl) oraz tłumaczone na Polski Język Migowy!

Partnerem wydarzenia jest ZAiKS.

 

#ZAiKS dla kultury
#sprzyjamywyobraźni