Festiwal w Mrągowie jest niekonwencjonalnym zjawiskiem kulturowym i jedyną tego rodzaju propozycją w kraju prezentującą artystyczną przeszłość i tradycję Polaków zamieszkałych na byłych Kresach. Do tej pory w festiwalu brały udział polskie zespoły folklorystyczne, chóry i kapele oraz indywidualni twórcy ruchu artystycznego z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Łotwy i Czech. Występom towarzyszyły wystawy plastyczne, fotograficzne, rękodzieła, wieczory poetyckie, kiermasze i degustacje kresowych potraw.
W tym roku jednak, z uwagi na panującą sytuację i obostrzenia, które obowiązują zarówno w naszym kraju jak i w krajach gości, tegoroczny festiwal odbędzie się wyłącznie z udziałem zespołów, twórców ludowego rękodzieła artystycznego, poetów i plastyków z Litwy.
W sobotę 7 sierpnia goście festiwalu będą mogli zobaczyć m.in. monodram kabaretowy oparty na tekstach Mariana Hemara, instalację „RzeczyViste”, czyli co zabierali ze sobą Polacy zsyłani na Sybir a także obejrzeć koncert galowy w amfiteatrze nad jeziorem Czos.
Z kolei w niedzielę 8 sierpnia na gości festiwalu czekają koncerty zespołów kresowych, prezentacje rękodzieła i malarstwa, kiermasz oraz koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej.
Pełen program Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie dostępny jest na stronie http://mck.mragowo.pl
Stowarzyszenie Autorów ZAiKS jest partnerem wydarzenia.