Grand Press Photo 2021

Materiały prasowe
Materiały prasowe

Zbliża się rozstrzygnięcie XVII edycji najważniejszego w Polsce konkursu fotografii reporterskiej. Jury tegorocznego Grand Press Photo (w składzie: przewodniczący Romain Laurendeau, Anna Bedyńska, Maksymilian Rigamonti, Maarten Schilt, Radu Sigheti oraz Andrzej Zygmuntowicz) po ocenie 4517 zdjęć wykonanych między 1 kwietnia 2020 roku a 31 marca 2021 roku nominowało do finału 272 fotografie – w tym 44 zdjęcia pojedyncze, 10 reportaży i cztery projekty dokumentalne – wykonane przez 57 autorów.

Pojedyncze zdjęcia będą rywalizować w pięciu kategoriach: Wydarzenia (partnerem tej kategorii jest ZAiKS), Życie codzienne, Ludzie, Środowisko, Portret. W związku z bezprecedensowym zmniejszeniem liczby wydarzeń kulturalnych oraz sportowych w pandemii organizatorzy zdecydowali o rezygnacji w tej edycji z kategorii Sport oraz Kultura i rozrywka.

Fotoreportaże podzielone są na cztery kategorie: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Środowisko.

W tym roku po raz czwarty w ramach Grand Press Photo zorganizowano także konkurs Young Poland – dla fotografów pełnoletnich, którzy nie ukończyli jeszcze 26. roku życia i nigdy wcześniej nie brali udziału w Grand Press Photo. W tej grupie do finału nominowano siedem zdjęć pojedynczych i trzy fotoreportaże.

W ramach GPP organizowany jest także osobny konkurs Photo Book – na najlepszą książkę z fotografią prasową i dokumentalną wydaną po raz pierwszy w 2020 roku. O tytuł Photo Book of the Year 2020 ubiegało się 10 publikacji, spośród których jury (w składzie: Maga Ćwieluch, Katarzyna Sagatowska, Mateusz Sarełło i Paweł Rubkiewicz) nominowało do finału Bo żyję Mariusza Stachowiaka, List do chłopca z latarką Grzegorza Dembińskiego i Rewizje Dyby i Adama Lachów.


Przed rokiem organizator ustanowił dodatkową Nagrodę Internautów, którzy do 12 maja do godziny 23.59 mogą głosować na najlepszą pracę spośród wszystkich nominowanych przez jury fotografii z grupy zdjęć pojedynczych oraz fotoreportaży. Wszystkie nominacje dostępne są na stronie www.grandpressphoto.pl, a panel do głosowania na Nagrodę Internautów na Press.pl.

Wszystkich laureatów Grand Press Photo 2021 poznamy podczas transmisji live z uroczystej gali 13 maja.

Więcej na www.grandpressphoto.pl

 

#Grand Press Photo 2021
#fotografia
#konkurs