Andrzej Kuryło-Gołoś

Laureat Nagrody 100-lecia ZAiKS-u
19.03.2018
Andrzej Kuryło-Gołoś
Andrzej Kuryło-Gołoś

Poeta, autor tekstów piosenek, tłumacz.

Urodził się 2 października 1943 roku w Tychowie Starym koło Iłży. W 1960 roku rozpoczął studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego. Udzielał się w Studenckim Teatrze „Kalambur”, rozpoczął również próby pisarskie, w tym pisanie tekstów piosenek.

Po ukończeniu studiów w 1965 roku był pracownikiem naukowym w Wyższej Szkole Ekonomicznej. W 1973 roku objął stanowisko kierownika literackiego Estrady Dolnośląskiej i został zawodowym autorem tekstów piosenek.

Utwór z jego tekstem – Nie pojadę z tobą na wieś do muzyki Aliny Piechowskiej – zdobył na Festiwalu Piosenek i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie nagrodę główną, a jego uhonorowano specjalną nagrodą Programu III PR. W 1964 roku za piosenkę z jego tekstem Podzwonne dla Edith Piaf w wykonaniu Teresy Tutinas zdobył wyróżnienie na II Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Początkowo współpracował z kompozytorem Bogusławem Klimsą, z którym zdobyli wiele nagród i wyróżnień. Pisał teksty m.in. dla Anny Jantar, Trzech Koron, Skaldów, Zbigniewa Wodeckiego, Haliny Kunickiej, Urszuli Sipińskiej, Andrzeja Rybińskiego, Majki Jeżowskiej, Partity i Homo Homini. Jest autorem słów do takich przebojów jak Od rana mam dobry humor, Dopóki jesteś, Od jutra już i Są takie dni w tygodniu.

Wspólnie z Aleksandrem Nowackim stworzyli utwór Gdyby wszystkie kwiaty, który zdobył w 1965 roku wyróżnienie na KFPP w Opolu. Współpraca z zespołem Romuald i Roman zaowocowała powstaniem całej serii utworów z jego tekstami (np. Będziesz panią w moim piekle, Gdy towarowy rusza do Indii, Gdyby przebaczać mogli wszyscy, Wszystko ci kupiłem).

Jest autorem ponad 500 tekstów piosenek i tłumaczem poezji Bułata Okudżawy. Współpracował z największymi kompozytorami, m.in. z Piotrem Foglem, Jarosławem Kukulskim, Ryszardem Poznakowskim, Wojciechem Trzcińskim, Antonim Kopffem, Bernardem Sołtysikiem, Katarzyną Gärtner oraz Jackiem Szczygłem. W latach 80. i 90. współtworzył Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

Od 1968 roku członek ZAiKS-u.

Laureat Nagrody 100-lecia ZAiKS-u w 2018 roku.

#andrzejkuryłogołoś
#twórca
#laureat_nagrody_100-lecia
#biogram