- Dołącz do nas
- Co daje członkostwo
- Jestem członkiem ZAiKS-u
- Moimi prawami zarządza ZAiKS
- Chcę zostać członkiem
- Dostęp do informacji
Uprawnienia i obowiązki
Członek Stowarzyszenia Autorów ZAiKS ma szereg przywilejów wynikających z faktu przynależenia do Stowarzyszenia. Z członkostwem wiążą się także pewne obowiązki. Poniżej prezentujemy wybór zagadnień dotyczących każdego członka ZAiKS-u:
Uprawnienia i obowiązki członka ZAiKS-u
Członkowie Stowarzyszenia dzielą się na członków zwyczajnych i nadzwyczajnych (§ 6 statutu). Członkom zwyczajnym przysługuje bierne i czynne prawo wyborcze, prawo brania udziału w życiu Stowarzyszenia oraz korzystania z jego urządzeń i pomocy w zakresie objętym statutowymi zadaniami Stowarzyszenia. Członkom nadzwyczajnym przysługują takie same prawa, jakie służą członkom zwyczajnym z wyjątkiem biernego i czynnego prawa wyborczego (§ 14 i § 15 statutu).
Członkowie ZAiKS-u w szczególności mają prawo do:
- korzystania z ochrony praw autorskich w ramach określonych § 3 Statutu Stowarzyszenia Autorów ZAiKS;
- wnoszenia do Rady Stowarzyszenia skarg na uchwały Zarządu Stowarzyszenia o skreśleniu z listy członków;
- wnoszenia skarg do Sądu Koleżeńskiego zgodnie z § 49 statutu;
- korzystania z domów pracy twórczej ZAiKS-u (DPT);
- korzystania z pomocy socjalnej, to jest: zapomóg, zaliczek, spółdzielni lekarskich, korzystania z Kasy Pożyczkowej Członków Stowarzyszenia;
- pomocy w formie stypendiów z Funduszu Popierania Twórczości (FPT);
- uczestnictwa w życiu kulturalnym Stowarzyszenia;
- bezpłatnego dostępu do informacji w postaci pism informacyjnych i publikacji wydawanych przez Stowarzyszenie.
Twórca lub wydawca muzyczny (patrz §6 statutu), którego związki ze stowarzyszeniem wynikają z jego członkostwa, którego kryteria określa Procedura nabywania członkostwa, korzysta dodatkowo z przywilejów, takich jak:
- możliwość uczestniczenia w działalności władz stowarzyszenia poprzez realizację biernego i czynnego prawa wyborczego (patrz §14, §15 i §16 statutu)
- możliwość podejmowania inicjatyw o charakterze socjalnym na rzecz członków stowarzyszenia;
- możliwość organizowania różnych form współżycia koleżeńskiego członków Stowarzyszenia;
- możliwość korzystania z domów pracy twórczej,
- możliwość korzystania ze świadczeń spółdzielni lekarskich (tylko na terenie Warszawy);
- możliwość korzystania z pomocy Kasy Pożyczkowej Członków ZAiKS-u;
Opłaty:
Zgodnie z decyzją powziętą przez Zarząd Stowarzyszenia, obecnie obowiązujące opłaty członkowskie wynoszą: - składka członkowska - 10 PLN miesięcznie - opłata na fundusz pośmiertny - 5 PLN miesięcznie - opłata na fundusz społeczny - 150 PLN rocznie.
Szczegółowe informacje dotyczące opłat członkowskich znajdziesz TUTAJ.
Pomoc prawna
Do podstawowych zadań Wydziału Prawnego należą obsługa prawna władz Stowarzyszenia i jednostek organizacyjnych biura oraz prowadzenie spraw sądowych.
Wydział Prawny świadczy doraźną pomoc prawną osobom, które powierzyły w zarząd swe autorskie prawa majątkowe i członkom Stowarzyszenia w sprawach dotyczących realizacji i ochrony ich praw autorskich. Obejmuje ona udzielanie przez radców prawnych Stowarzyszenia bezpośrednich porad prawnych i konsultacji oraz udzielanie pomocy w dochodzeniu ochrony naruszonych praw autorskich – gdy własne działania twórców nie przyniosły spodziewanych efektów – poprzez wystąpienia z tzw. interwencjami.
Podjęcie działań przez prawników ZAiKS-u może nastąpić po złożeniu stosownego pisemnego wniosku oraz przedłożeniu ewentualnych dokumentów czy materiałów, pozwalających na dokonanie przez radcę prawnego oceny stanu faktycznego i prawnego danej sprawy i uzasadniających podjęcie interwencji.
Działalność socjalna
Zgodnie z wolą członków stowarzyszenia wyrażoną w statucie, ZAiKS prowadzi działalność socjalną polegającą na udzielaniu z funduszu socjalnego bezzwrotnych zasiłków członkom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej, pożyczek z Kasy Pożyczkowej, wypłat z funduszu pośmiertnego, wspierających rodzinę zmarłego członka stowarzyszenia. Członkowie mogą skorzystać także ze świadczeń lekarskich w specjalistycznych przychodniach na terenie Warszawy oraz pobytów w domach pracy twórczej w Zakopanem, Krynicy, Sopocie, Konstancinie i Ustce.
ZAiKS udziela informacji o chronionych twórcach, nawet drogą telefoniczną, ale w ograniczonym zakresie - tylko co do faktu reprezentacji twórcy. Bardziej szczegółowych danych (imię, nazwisko, numer telefonu) ZAiKS udostępni osobom i podmiotom po złożeniu wniosku o udostępnienie danych osobowych, o ile autor uprzednio wyraził Stowarzyszeniu zgodę na udostępnienie tych danych.